Kozlu ve Üzülmez bölgelerinde (Zonguldak) Acılık kömürlü ve killi seviyelerinin sporlarının incelenmesi
Inspectation of spores of Acılık coal and clay horizons in Kozlu and Üzülmez region (Zonguldak/Turkey)
  1. Tez No: 5860
  2. Yazar: SERPİL TUNCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEKİN KAVUŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ii ÖZET Yüksek Lisans Tezi KOZLU VE ÜZÜLMEZ BÖLGELERİNDE (ZONGULDAK) ACILIK KÖMÜRLÜ VE KÎLLÎ SEVİYELERİNİN SPORLARININ İNCELENMESİ Serpil TUNCEL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalx Danışman : Yard. Doç o Dr. Gültekin KAVUŞAN 1988, Sayfa : Jüri : Prof.Dr. Vedia Toker Prof.Dr. Tuncer Güvenç Yard. Doç. Dr. Gültekin Kavuşan Zonguldak Taşkömürü Havzası sınırları, İnebolu mendireğinden Karadeniz Ereğli mendireği 'ne kadar sahil şeridi (karasuları sınırları dahil) Ereğli, Devrek, Yeni ce-Karabük-Araç-Kastamonu ve İnebolu hattı ile çevrilen 18 o 350 km2.1ik bir alana yayılmıştır. Bu alanın 11.150 km2 si karada, 2200 km2 si deniz altındadır. Zonguldak Taşkömürleri, Karbonifer devrinde oluş muş, otokton taşkömürüdür. Bu oluşumlardan günümüzde bili nenler, batıdan doğruya doğru Armutçuk, Zonguldak, Amasra, Pelitovası ve Söğütözü-Azdavay Karbonifer pencereleridir. Bu çalışmada, Zonguldak Karbonifer penceresinde, Kozlu ve üzülmez Bölgeleri' nde, işletilebilir kalınlıkta 22 adet kömür damarı içeren Westfaliyen-A yaşlı yaklaşık 700 m. kalınlıktaki Kozlu Formasyonu'nda yeralan Acılık damarının kömürlü ve killi seviyelerinin palinoloj i ince lemesi ve her iki bölgenin korelasyonu sağlanmaya çalışıl mıştır Numune alımları sırasında az da olsa Sigilaria Le- pidodendron ve Calamites bitki fosillerine de rastlanmış tır Acılık damarlarının da içinde yer aldığı Kozlu Formasyonu kumtaşı, konglomera şeyi ve kömür tabakaların dan meydana gelmiştir. İncelemelerde, Acılık damarının hakim spor formlarının Lycospora SCHOPF, WILSON ve BENTALL- 1944 (Nm, W_ _ " _) ve Densosporites (BERRY 1937) POT. ve KR. 1954 (Nni, Wa _ _ n) olduğu gözlenmiştir. Ayrıca Granü- latisporites IBR. 1933 (Nm, W_ _ -,._), Cyclogranisporites POT o ve KR. 1954 (Nm, WA B c D), Apiculatisporites (IBR. 1933) POTo ve KR. 1955 (Nm, WA B c Q) cinsleri de yaygın olarak izlenmiştir» Killi seviyelerden alınan numunelerdeİÜ ise sayım yapacak kadar sık spor ve pollene rastlanmamış, bazılarının ise steril olduğu izlenmiştir. Bu düzeyler den alman bazı numunelerde gözlenen sporların Acılık damarındaki spor dağılımı ile uyumlu olduğu da gözlenmiş tir. ANAHTAR KELİMELER : Zonguldak, Karbonifer, otokton, West- faliyen-A, palinoloji, spor, pollen
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis INSPECTATION OF SPORES OF ACILIK COAL AND CLAY HORIZONS IN KOZLU AND ÜZÜLMEZ REGION (ZONGULDAK/TURKEY) Serpil TUNCEL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Assis0Prof.Dr, Gültekin KAVUŞAN 1988, Page : Jury : prof.Dr. Vedia Toker Prof.Dr. Tuncer Güvenç Assist. Prof.Dr. Gültekin Kavuşan Zonguldak Hard Coal Mine District is limited be- gining from the artificial harbour of İnebolu including the Black Sea artificial harbour of Ereğli beach (terri torial waters distributed) along Black Sea Ereğli, Devrek, Yenice-Karabük-Araç-Kastamonu and İnebolu with an area of 13.350 km20 11.150 km2 of this area is on land and 2200 km2 is off shore o Zonguldak Hard Coal was formed in Carboniferous stage outochtanous. Those known today are (from west to east) Armutçuk, Zonguldak, Amasra, Pelit Ovasx and Söğüt- özü-Azdavay Carboniferous windows <> In this paper, palynological observation of coa led and clayed levels of Acılık seam on the Kozlu Formati on (approximately 700 m, thicteness) which has an age of A of Westf alien, including 22 coal seams at an workable thickenees on Kozlu and üzülmez district and on Zonguldak Carboniferous window had been studied» And the correlation analysis of each district had been done. As collecting the samples, same sigilaria, lepidodendron and Calamites fos sils had been seen. The formation of Kozlu, including Acılık seam has been formed by sandstone, conglomerate, shale and coal st rata s. It has been seen that the main spore forms of Acı lık seam are Lycospora SCHOPF, WILSON and BENTALL 1944 (Nm, W. n _ n) and Densosporites (BERRY 1937) POT. and Kfc“1954 (Nm, Wft B c D) Other then these it has been seen widely the types of Granülatisporites IBR. 1933 (Nm, W,. c ). Cyclogranis- porites POT. and KR0 1954 (Nm, VI. ”«,J # Aplculatisporites (IBR» 1933) POT and KR“1955 (Nm, W, ”“ ”) « On the samples A fti,L»,JJtaken from clayed levels, there is not enough spores and pollens to count " Some of them has been seen as sterili zed. It has been also seen that same of these samples ta ken from these levels are compatible with the spores of Ac x lik seams o KEY WORDS : Zonguldak Carboniferous, autochthonous, West- falien-A, palynology, Spore, pollen.,