Yapılarda nem ve ısı değişkenliğinin malzeme üzerindeki etkileri ve yapı elemanlarının uğradıkları deformasyonlar
The influences of the humidity and the temperature variability on the constructions, and the deformations of the construction elements
  1. Tez No: 492761
  2. Yazar: YEŞİM YAVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JÜLİDE ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yeryüzünde meydana gelen doğa olaylarından kaynaklı oluşan nem ve ısı sorunları ve bununla beraber kullanıcıya bağlı oluşabilecek olumsuz faktörlerin yapıda oluşturduğu deformasyonlara karşı günümüzde farklı teknikler ile önlem alınmaya ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışmada öncelikle ısı ve neme bağlı yapı elemanlarındaki deformasyonlar ve yalıtım hakkında bilgiler verilmiş, görsel örneklerde detaylı olarak incelenmiştir. Yapı tasarımcılarının, uygulayıcılarının sonrasında kullanıcıların bu etkilerden dolayı oluşabilecek sorunlarla karşılaşmamaları amacıyla ya da karşılaştıkları sorunların çözümlenmesi ve çözümleme aşamalarında sorunların nedenlerine dikkat etmeleri gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu konuda, yapı üzerinde oluşabilecek sorunlar ve yapı sektöründe bu sorunlara karşı alınacak önlemler belirtilmiştir. Ancak, öncelikli olarak tasarımcı ve uygulayıcı sonrasında da kullanıcının bu konular hakkında bilgilendirilmesi ve bilinçlendirme çalışmalarının sürdürülmesi gerekmektedir. Son olarak, nem ve ısıya bağlı yapı deformasyonlarının oluşması ve buna bağlı olarak alınan önlemlerin veya deformasyonlara müdahale edilmesiyle kullanıcı rahat, güvenli ve kaliteli mekanların sağlanacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today it is needed to take different precautions against the temperature and humidity issues which arise out of the natural events on earth and there with all the negative factors by the user that deformed the construction. In this work, primarily, information about the deformations of the construction by humidity and temperature and isolation is given and scrutinized in visual samples. The structure designer inferred that it is needed to see the reasons in order to produce solutions for the construction workers and the users not to face with problems. In this respect, the problems of the construction and the precautions for these problems taken by the building sector, is indicated. However, first of all, not only the structure designer and the construction workers, but the user also should be informed about these issues and this consciousness raising need to be continued. Finally, it is pointed out that the user will be supplied comfortable, safe and qualified places by taking precautions for deformations which are because of humidity and temperature or treating those deformations.