Erken sinemanın aynasından Osmanlı İmparatorluğu ile Alman İmparatorluğu arasındaki sinemasal ilişkiler: Kültürel alışveriş, izlenimler, etkileşimler (1895-1918)
The cinematic relationships between the Ottoman Empire and German Empire through the looking glass of early cinema: Cultural exchange, impressions, interactions (1895-1918)
- Tez No: 492801
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL KIREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 491
Özet
Sinematografın icadından itibaren siyaset üretmede üstlendiği ideolojik işlev bu tez çalışmasında 1895-1918 tarihleri arasında Osmanlı İmparatorluğu ile Alman İmparatorluğu arasındaki ilişki üzerinden incelenmektedir. Hanedanlıkların, savaşların, rejim değişimlerinin, devrimlerin ve ideolojik akımların yarattığı çalkantıların siyasi ve gündelik hayatı biçimlendirdiği bu tarihlerde, Osmanlı-Alman ilişkileri en yoğun dönemlerinden birini yaşamıştır. Aynı günlerde yeni bir kitle iletişim aracı olarak sinema, hayatı ve görsel algıyı etkilemeye ve dönüştürmeye başlamıştır. Araştırmada, iki İmparatorluk arasında gerçekleşen yakınlaşmanın, sinema aracılığıyla kurulan temaslarda ve sinema imgelerinin bizzat kendilerinde de görülebildiği, diğer bir ifadeyle sinemanın dönemin siyasal, iktisadi ve kültürel gelişmelerine paralel bir şekilde dönemin aynası olabildiği ve kimi zaman da sinemanın kendisinin siyaset üreten bir aktöre dönüşebildiği gösterilmeye çalışılmaktadır. Bu çerçeve dahilinde sinema, devletler nezdindeki yeri açısından ele alınmaktadır ve sinemanın uluslararası ilişkilerdeki yeri ve propaganda yaratma gücü iki ülke ilişkisi üzerinden görsel ve yazılı tarihin belleğinde sorunsallaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The ideological function, that the cinematograph has undertaken in politics since its invention, has been investigated in this study through the relationship between the Ottoman Empire and the German Empire in the years between 1895 and 1918. In those years, when the stirs of the dynasties, wars, regime changes, revolutions and ideological movements created the political and everyday life, the Ottoman-German relations have been in one of the most intense periods. In the same days, cinema, as a new medium of mass communication, began to influence and transform life and visual perception effectively. The research intends to reveal that the convergence between the two empires can be seen in cinema-based contacts and in cinema images themselves. In other words, it is tried to show that cinema can be a mirror of the period, parallel to the political, economical and cultural developments of those years and sometimes it can also transform itself into a politics producing actor. Within this framework, cinema is taken from the perspective of its place in the states and the place of cinema in international relations and its power of creating propaganda are problematized in the memory of visual and written history through the relationship between the two countries.