Hiperbarik oksijenasyonun kan-beyin bariyerine etkisi
The Effects of hyperbaric oxygenation on the blood-brain barrier
  1. Tez No: 49285
  2. Yazar: PEYMAN ALTAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Aerobik organizmalar için gerekli bir gaz olan oksijen günümüzde çeşitli alanlarda, farklı koşullarda kullanılmaktadır. Bunlardan birisi yüksek basınçlı; hiperbarik oksijen (HBO) uygulamalarıdır. Çalışmada oksijen toksisitesi oluşturmayacak basmç ve sürede, tedavi dozlarındaki HBO uygulamasının kan-beyin bariyeri (KBB) permeabilitesinde değişikliğe yol açıp açmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Deneyler için 3-5 aylık Yeni Zelanda cinsi, 29 adet erkek tavşan kullanılmıştn*. Deney grupları dört grup halinde şu şekilde planlanmıştır: 1- Kontrol, 2- 90 dakika 2,4 ATA HBO uygulanan, 3- 90 dakika bekletilme sonrası PTZ (Pentylenetetrazole) uygulanan ve 4-HBO ve sonrasında PTZ uygulanan grup. Serebellum, frontal korteks, hipokampus, temporal korteks ve pons olmak üzere 5 farklı beyin bölgesinden alman kesitlerde KBB permeabilite geçirgenliği Rapoport skorlaması ve Harada ve arkadaşlarının tanımladığı kantitatif yönteme göre spektrofotometrik olarak değerlendirilmiştir. Kontrol ve deney gruplarına ait grup ortalamaları“Mann- Whitney U ”testi ile karşılaşunlmıştu-. Deney gruplarında boyanma paterni ve kantitatif sonuçlar açısından kontrol ile HBO grupları arasında ve PTZ ile PTZ+HBO grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştir. PTZ uygulanan gruplarda konvülziyon süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. 47Elde edilen bu sonuçlar KBB permeabilitesi üzerine bir kez 90 dakika 2,4 ATA HBO uygulamasının etkili olmadığını göstermektedir. Çalışmanın antioksidan savunma mekanizmalarındaki defekte bağlı fîzyopatolojik koşullarda ya da antioksidan savunma mekanizmalarında yetersizlik bulunan türlerde bir ve birden fazla HBO uygulamaları ile devam ettirilmesi mümkündür. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY Oxygen which is essential for aerobic organisms commonly is used for various purposes such as hyperbaric oxygen (HBO). The purpose of this study was to evaluate the blood-brain barrier (BBB) permeability in the therapeutic time period with therapeutic HBO exposure. Experiments were carried out on 29 male New Zealand white rabbits 3-5 months old. The rabbits were divided into 4 experimental groups; 1- Control group 2- Exposed to HBO at 2,4 ATA for 90 minutes 3- After staying 90 minutes injected with PTZ (Pentylenetetrazole) 4-Injected with PTZ after being exposed to HBO. The slices were taken from 5 different regions of the brain such as cerebellum, frontal cortex, hipocampus, temporal cortex and pons. The BBB permeability in these locations was assayed by Rapoport scores and by the method of Harada based on the quantitative analysis with spectrophometry. Statistical analysis of the groups of experiments were compared by“Mann- Whitney U”test. Statistical significance between first and second groups and between third and fourth groups with dye pattern and quantitative results was nonsignificant. Statistical significance in time to convulsions in the groups with PTZ was nonsignificant. These results have demonstrated that single exposure to 2,4 ATA HBO did not affect the BBB permeability. It is possible to continue studies 49respectfully to HBO treatment criterias in the physiopathologic conditions resulting from uneffective antioxidant defence system, in different species with unsufficient antioxidant defence system. 50