Besi kazlarında bazı hematolojik değerler
Some haemotologic parameters in force feeded gees
  1. Tez No: 49286
  2. Yazar: İSTEMİHAN SOYUER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 21
Özet
13 7. ÖZET: Bu araştırma, yerli ırk ve Romanov ırkı kazların zorla besleme sonucunda canlı ağırlık artışı ve kan değerlerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 12 yerli ırk ve 12 Romanov ırkı, yetişkin erkek kaz kullanıldı. Araştırma, 35 gün ve hayvan başına ortalama günlük 530 g yem tüketimi yapılarak sürdürüldü. Araştırmada besi başı ve sonunda kan örnekleri vena cutanea ulnaristen alınarak alyuvar, akyuvar sayımlan, alyuvar çökme hızı, hematokrit değer ile akyuvar yüzde oranları saptandı. Söz konusu çalışmada deneklerin canlı ağırlıktan besi başında ve sonunda tartım yapılarak saptandı.Buna göre yerli ırkta besi başında 3.275.55- 199.44 g besi sonunda ise 5.694.44- 340.89g, Romanovlarda besi başı 3.778.33-196.82 g, besi sonunda ise 7.231.1 1- 307.65 g olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
15 3. SUMMARY : SOME HAEMOTOLOGIC PARAMETERS IN FORCE FEEDED GEESE This research has been conducted in order to compare the live weight and blood values of domestic and Romanov goose breeds after force feeding. In this research, 12 domestic and 12 Romanov breeds of male goose adults were used in the experiments. The research has lasted 35 days and a dose of average 530 gl day grain was applied to per adult goose. At the beginning and end of feeding process, blood samples were taken from vena cutanea ulnaris and erythrocyte, leucocyte counts, erythrocyte sedimentation rate, hematocrit vaiue and differential leucocyte counts, of the samples were determined. The live weights of the experimented geese were determined by weighing at the beginnig and end of feeding process. According to the results, the live weights of domestic breeds were found in the breeding outset as 3.275.55- 199.44 and at the end feeding as 5.694.44- 340.89. for the Romanov breeds, these figures were 3.778.33- 196.82 and 7.231.11- 307.65 gr for beginning and end of feeding process respectively. The difference in the number of leucocytes between the beginning and end of feeding process was found statisticaly significant (p< 0.05) for the domestic breeds. While there were no difference erythrocyte between the two breeds, the difference between the beginning and end of feeding process for both domestic ( p< 0.05) and Romanov geese ( p< 0.01) were found statistically significant. For hematocrit value, there were no obvious statistically difference either between the breeds or the beginning and end of feeding process. There were also no statistically difference of basophiles and monocytes either between the breeds or the beginning and end of feeding process. For Romanov breeds, there were no difference in between the beginning and end of feeding eosinophiles. But for domestic breeds, a statistical importance ( pi