İşçinin davranışlarından kaynaklanan geçerli nedenlerle iş sözleşmesinin süreli feshi
Periodical cancellation of employment contract for valid reasons caused by the employee's behaviour
  1. Tez No: 492933
  2. Yazar: AYŞEGÜL SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT ÖZKARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
İş güvencesi kavramı, Türkiye'de ve dünyada uzun süre tartışılmış olan bir kavram olması sebebiyle günümüzde modern iş hukukunun en önemli kavramlarından birisidir. İş güvencesi ile ulaşılmak istenen ana amaç, işçinin iş sözleşmesinin, işveren tarafından keyfi surette feshedilememesi ve işçinin işverenin boyunduruğu altından çıkarılarak feshe karşı korunmasıdır. ILO'nun 158 sayılı“Hizmet İlişkine Son Verilmesi Sözleşmesi”nin Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından kabul edilmesiyle, önce 4773 sayılı“İş Kanunu, Sendikalar Kanunu, Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”da, daha sonra ise 4857 sayılı İş Kanunu'nda iş güvencesine yer verilmiştir. İş güvencesinin mevzuata dâhil olmasıyla, iş sözleşmesinin haklı nedenle feshedilmesinin yanı sıra geçerli nedenle feshedilmesi durumu ortaya çıkmıştır. Bu tezde sırasıyla iş güvencesi kavramı, iş sözleşmesinin süreli feshi ve geçerli neden ilişkisi ve son olarak da ile işçinin yeterliliğinden ve davranışlarından kaynaklanan geçerli nedenlerin neler olduğu ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of job security is one of the most important concepts of modern business law because it is a concept that has been discussed in the Turkey and also around the world for a long time. The main purpose of job security is to prevent the employee's employment contract from being arbitrarily terminated by the employer and to protect against the termination of employee's contract from under the yoke of the employer. With the acceptance of the ILO“Convention on the Termination of Service”No. 158 by government of Republic of Turkey, firstly the Law No. 4773 on“Labor Law, Law on Trade Unions, Law on the Amendment of the Opinion Regarding the Relationship between Employees and Employers in the Press Professional”, then Labor Law No. 4857, job security has been included. With the inclusion of job security to legislation, it is also considered that the employment contract has been terminated with just cause as well as termination due to valid reason. In this study, the concept of job security, termination of employment contract and valid reason relation and valid reasons for the adequacy and behavior of the worker has been discussed in details.