Türkiye'de 1950'ler sonrasında seramik sanatında plastik yaklaşımlar ve bu bağlamda Atilla Galatalı'nın seramiklerinin incelenmesi
Plastic approaches to ceramic art in post-1950's in Turkey and investigation of Atilla Galatalı ceramics in this context
  1. Tez No: 493017
  2. Yazar: EKREM COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN CEBRAİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
“Türkiye'de 1950'ler Sonrasında Seramik Sanatında Plastik Yaklaşımlar ve Bu Bağlamda Atilla Galatalı'nın Seramiklerinin İncelenmesi”konulu tez çalışması kapsamında Türk seramik sanatında plastik değerler içeren çalışmaların araştırılması amaçlanmıştır. Özellikle Cumhuriyet dönemi sonrasında seramik sanatı Türkiye'de tanınmaya başlanmış ve bu bağlamda yeni sanatçılar, yeni yaklaşımlar, farklı sanat disiplinleri arasında etkileşimler gözlemlenmiştir. Cumhuriyet döneminden önce geleneksel bir yaklaşım tavrında işlenen seramik, geleneksellikten çağdaşlığa doğru yol aldığında bile geçmişinden sıyrılamamış ve geçmişe karşıt bir duruş sergilememiştir. Seramik sanatını Avrupa'da eğitimler alarak Türkiye'ye tanıtan çağdaş seramik sanatı öncü sanatçılarımız; İsmail Hakkı Oygar, Vedat AR, Hakkı İzzet birikimlerini aktarırken geleneksel olanı reddetmemiş aksine onun doğu ve batı sentezi bir yaklaşımla tekrar ele alınması gerektiğini savunmuşlardır. Bu durum sanatçılara ve sanatçı adaylarına Anadolu'nun kültürel zenginliğinden fazlasıyla istifade etme olanağı sağlamıştır. Erken dönem diye adlandırabileceğimiz 1950-1960'lı yıllarda seramik sanatçıları genellikle Anadolu medeniyetlerinin motiflerinden tasarım süreçlerinde sıklıkla faydalanmışlardır. Bu medeniyetlerin en bilineni ise Hitit'lerdir. Araştırma kapsamında özellikle 1950'li yıllardan sonraki periyod detaylıca incelenmiştir. Füreya Koral, Sadi Diren, Atilla Galatalı gibi Türk Seramik Sanatının mihenk taşları olan sanatçıların eserleri üzerinden plastik sanatların ilkeleri ve kullanım alanları hakkında bilgiler verilmiş, bazı önemli bulgular tespit edilerek disiplinler arası etkileşimin örneklerine rastlanmıştır. Plastiklik özelliği bakımından ele alınan seramik sanatı, usta sanatçıların plastikliği aramaları, yaklaşımlarında önceliklerinin plastik değerler olması, eserlerin sahip olduğu plastik değerler bütünü bu çalışmanın incelenmesi gereken ve hedefinde olan ana başlıklar olmuştur.
Özet (Çeviri)
“Plastic Approaches to Ceramic Art in Post-1950's in Turkey and Investigation of Atilla Galatali Ceramics in This Context”study aimed to investigate the scope of his thesis of the Turkish ceramic art works including aesthetic values. In particular, began to be recognized in Turkey after the Republican era ceramic art and artists in this new context, new approaches were observed interactions between different artistic disciplines. The ceramics, which had been performed in the attitude of a traditional approach before the Republican era, could not escape from its past even when it was moving from the tradition to the contemporary and did not exhibit a position opposing the past. Our artists Contemporary Ceramic Art pioneer who introduced the art of ceramics by studying in Europe to Turkey; İsmail Al-Oygar, Vedat AR, Hakkı Izzet, while they did not reject the traditional one, they argued that their eastern and western synthesis should be reconsidered. This gave the artist and artist candidates the opportunity to enjoy more than the cultural richness of Anatolia. In the years 1950-1960, which we can call the early period, ceramics artists often benefited from the motifs of Anatolian civilizations during the design process. The most known of these civilizations is the Hittites. Within the scope of the research, especially the period after 1950 years has been examined in detail. Fureya Koral, Sadi Diren and Atilla Galatalı gave information about the principles and usage areas of plastic arts through the works of artists who are the stones of the Turkish Ceramic Art. Some important findings were found and examples of interdisciplinary interaction were found. The plastic arts that are considered in terms of plasticity, the plasticity calls of the master artists, the plastic values of their priorities in their approach, and the plastic values that the works possess are the main topics to be studied and targeted.