Televizyon yayın kuruluşlarında rekabet ihlali ve Rekabet Kurulu kararlarının sektöre etkisi
Breach of competition in television broadcasting and the impact on the sector of the Competition Board decisions
- Tez No: 493018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Televizyon yayın kuruluşlarında rekabet ihlali ve rekabet kurulu kararlarının sektöre etkisi başlıklı bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Geçmişten günümüze hayatın her noktasında bulunan rekabet, gelişen dünyada iyiden iyiye kendini göstermektedir. Şahısların ve tüzel kişilerin hedeflere ulaşmaları ve istedikleri başarıları elde edebilmeleri için rekabet son derece önemlidir. Bu yüzden, tezin ilk bölümünde rekabetin tam tanımı yapılmış, haksız rekabet ve rekabet ortamını engelleyen durumlar açıklanmıştır. Medya sektöründe, en büyük pasta payına televizyon yayıncılığı sahiptir. Dolayısıyla rekabetin en güçlü olduğu alan televizyon yayıncılığıdır. Türkiye'de özel televizyon kanalların kurulmasıyla devlet tekeli döneminden çoğulculuğa geçiş sağlanmış bu da program çeşitliliğin artmasına sebep olmuştur. Reklam ve sponsorluk gelirlerini elde edebilmek için televizyon kanalları arasındaki yarış daha da güçlenmiştir. Medya sektöründe olduğu gibi her sektörde rekabet artmış bu da teşebbüslerin rekabetçi süreci bozarak daha fazla gelir elde etmeye çalışmalarına sebep olmuştur. Haksız rekabeti ve tekelleşmeyi önlemek için 1994 yılında Avrupa Birliği Rekabet Hukuku ele alınarak yasalaştırılan 4054 sayılı Rekabetin Korunması Kanunu ile Rekabet Kurumu kurulmuştur. Mal ve hizmet sektöründe hakem görevi gören Rekabet Kurumu düzenleyici ve denetleyici bir yetkiye sahiptir. Tezin son bölümünde Rekabet Kurumu'na televizyon yayıncılığı ile ilgili gelen şikâyet başvuruları incelenmiş, Rekabet Kurulu'nun bu şikâyetler doğrultusunda aldığı kararlar değerlendirilmiştir. Rekabet Kurumu'nun düzenleyici ve denetleyici etkisi kurumun internet sitesinde yayınlanan soruşturma dosyaları üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study titled 'Breach of Competition In Television Broadcasting And The Impact On The Sector Of The Competition Board Decisions' consists of four chapters. From past to present, the competition situated in every part of life shows itself thoroughly in developing World. Competition is extremely important to accomplish the objectives for individuals and legal entities, and to gain success they want. So, in the first part of the study, a clear definition of competition was executed and unfair compettion and factors –that affects competition environment was explained. In media sector, television broadcasting has the biggest share. Hence, the field where the competition is strongest is television broadcasting. In Turkey, with the establisment of private channels, it was provided transition to pluralism from the period of state monopoly, this also caused an increase of diversity of teevision programs. The competition among television channels has become stronger to gain advertising and sponsorship revenue. Competition has increased in all sectors like media sector, this also caused that enterprises tried to gain more income endamaging the competitive process. Competition Authority was founded in accordance with the law numbered 4054 on the protection of competition – it was become law by taking into consideration Europion Union Competition Law to prevent unfair competition and monopolization in 1994. The Competition Authority, acting as referee in goods and services sector, has visitorial and regulation power. In the last part of the study, complaint applications coming to Competition Authority about television broadcasting were examined and the decisions taken by the organization in line with these complaints were evaluated. The visitorial and regulation impact of the Competition Authority was assessed through investigation files which published on the organization's website.