Terk sebebiyle boşanma (TMK m. 164)
Divorce due to abandonment (TMK m. 164)
  1. Tez No: 493034
  2. Yazar: GÜLFER GÖZÜTOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE ARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Genel olarak terk, eşlerden birinin bilerek ve isteyerek, haklı bir sebebi olmadan evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini sona erdirmek niyetiyle ortak hayatı sona erdirmesidir. Terk, 4721 sayılı Türk Medeni Kanun m. 164' de düzenlenme alanı bulan kusura dayalı, özel ve mutlak bir boşanma sebebidir. Terk sebebine dayalı olarak boşanma davası açılabilmesi için, terk eden eşe usulüne uygun bir çağrı yapılması ve yapılan bu çağrıya rağmen terk eden eşin kendi iradesi ile eve dönmemiş olması gerekir. Evi terk eden eşe yapılacak olan geri dön çağrısı için mahkeme veya noterler yetkilidir. Mahkeme veya noter aracılığıyla gönderilmeyen eve dön çağrısı geçerli olmaz. Bu çağrıyı tebliğ alan eşin iki aylık bir süre içinde ortak konuta dönmesi halinde, terk sebebine dayalı olarak boşanma davası açılamaz. Fakat terk eden eş, iki aylık süre içinde ortak konuta dönmez ise, terk sebebine dayalı olarak boşanma davası açmak için gerekli ön koşul yerine getirilmiş olur. Terk devam ettiği sürece her zaman bu dava açılabilir. Yani terk devam ettiği sürece dava açmak için kanunda belirli bir süre ön görülmemiştir. Bu dava, belirli bir hak düşümü süresiyle sınırlı değildir.
Özet (Çeviri)
Desertion (Abandonment) generally means that, one spouse decides to abandon family life prepensely and without just cause and continuously with an intention to omit the marriage obligations. Desertion, was formed by Turkish Civil Code of the Law no 4721 in article 164, is a particular and absolute divorce reason, which is fault-based. In order to sue the divorce case, it is necessary to warn the outgoing marital partner and this warning must fail. The warning must be made by the litigating family court or notary. If the warned partner returns to the common home within two months, it is not possible to sue the divorce case. However, if the warned partner does'nt return to common home within two months, the conditions to sue the case is occured. The right to sue the divorce case by desertion reason is not determined by a limited time. As long as desertion keeps on, the case can be sued.