Uluslararası ilişkiler disiplini'nde Post-Kolonyal teori
Post-Colonial theory in the discipline of international relations
- Tez No: 493035
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF BEHİÇ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tarih, Felsefe, Edebiyat, Psikoloji ve Uluslararası İlişkiler gibi alanlarda karşılık bularak multi-disipliner bir ihtivaya sahip olan Postkolonyal Teori, en genel ifadeyle, kolonici ve kolonize toplumlar arasındaki kolonyal ilişkilerin, kolonyalizmin biçimsel olarak sona ermesiyle sonlanmadığını ve ekonomik, siyasi, kültürel, entelektüel ve söylemsel boyutta devam ettiğini vurgulamaktadır. Özelde Uluslararası İlişkiler disiplininde ise hem disiplinde hem de uluslararası ilişkilerde Batı-merkezciliği sorunsallaştırmayı ve bu hiyerarşinin tahakküm araçlarını araştırmayı içermektedir. Bu nedenle, postkolonyal teorisyenler Batı-merkezli ana akım kuramların benimsediği hegemon söylemi, tarih yazımını, kurumları, prensipleri ve kavramları yapı-söküme uğratmakta ve bunlara Öteki'nin gözünden bakmaktadırlar. Disiplinde Öteki'ni temsil etmeye, Öteki'nin tarihine, özneliğine ve diğer Ötekili unsurlara yer açmaya, kısaca Öteki'nin maduniyetine son vermeye çalışmaktadırlar. Bu amaçlara ulaşmaya çalışırken, Postkolonyal Teori kültür çalışmalarına yakınlaşmak, Batı-merkezciliği yeniden üretmek ve dünyanın karmaşıklığını kolonyal soruna indirgemek gibi noktalarda eleştirilmişlerdir. Bu nedenle Postkolonyal Teori'nin, anlamlı bir şekilde var olmak için, birtakım revizyonlara ihtiyacı bulunmaktadır. Bunlara rağmen gelişim aşamasındaki bir kuram olarak Uluslararası İlişkiler'in uluslararasılaşmasına, terminoloji ve ontolojisine sağladığı kazanımlar gibi katkıları ile disiplinin gelişimine yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Postcolonial Theory which has themulti-disciplinary inclination to respond to such fields as History, Philosophy, Literature, Psychologyand International Relations, most general words, denotes that colonial relations –between colonist and colonized- has not ended with the end of formal colonialism and has continues in dimensions of economic, political, cultural, intellectual and discursive. Specifically, in the discipline of International Relations, it includes problematization of West-centrism both in the discipline and in international relations and investigation of the hierarchy of dominations ways. Therefore postcolonial theorists deconstruct hegemonic discourses, writing of history, institutions, principles and concepts which are embraced Western-centric mainstream theories and look them through the eyes of the Other. They struggle to representation of the Other, make way for history, subjectivity of the Other and the other factor about the Other, briefly, end of the Other's subalternation. Trying to achieve this goals, Postcolonial Theory has been criticized with issues like get closer to the study of culture, reproduce West-centrism and reduce complexity of world to colonial problem. Thus Postcolonial Theory has need a quantity revisions for being meaningful. However it, as a theory at stage of of development, helps to advancement of the discipline with constributions like internationalization of International Relations, providing terminological supports and ontological gain to the discipline.