Uluslararası göç ve gelişmekte olan ülkelere etkisi: Türkiye örneği
International migration and impact on developing countries: The case of Turkey
- Tez No: 493040
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN SOYDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Göç davranışının açıklanmasında“insanların yasadıkları yerdeki değişim”ve“bireylerin yasadıkları yeri değiştirme kararları”nedeniyle meydana gelen hareketlilik kavramları arasında dolaylı bir tartışma mevcuttur. Göç genellikle ekonomik ve sosyal değişimin bir sonucudur. Örneğin, göç iyileşen ekonomik ve sosyal koşullar ile kalkınmayı sağlayabilir veya alternatif olarak durgunluğun ve eşitsizliğin sürmesine, hatta artmasına neden olabilir. Göç; diller, kültürler, etnik gruplar ve ulusal bölgeler arasındaki geleneksel sınırların aşındırılmasında yardımcı olur. Türkiye'nin Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlaması, politik risk barındıran ülkelere yakınlığı zaman Türkiye'yi bireysel, örgütsel hatta kitlesel göçlerin hedefi haline getirmektedir. Türkiye'nin önemli geçiş güzergahlarına sahip olması birden çok göç tipini kendinde toplamasıyla sonuçlanmaktadır. Türüne göre doğrudan ve dolaylı göçler; yasal açıdan resmi ve gayr-i resmi göçler, nitelik bakımından beyin göçü ve işçi göçleri, nedenlerine göre gönüllü ve zorunlu göçler, birden çok göç tipine örnek verilebilir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kuruluş tarihinden bu yana zorunlu göçe maruz kalanların sığınabilecekleri 'güvenli ülke izlenimi' vermektedir. Özellikle savaşların ve iç çatışmaların yaşandığı, demokratik ve insan haklarının sosyal yaşamda yer bulmadığı, ekonomik ve yönetim istikrarsızlığın yapısal bir sisteme dönüştüğü ülke vatandaşları için de 'sığınma merkezi' görevi görmektedir.
Özet (Çeviri)
The explanation of migration behavior“people change where they live”and“the decision to change the place in which they live individuals”there is an indirect debate between the concepts occurring due to mobility. Migration often is a result of economic and social change. For example, migration can provide the development with improving economic and social conditions or, alternatively, the continuation of stagnation and inequality, even an increase may cause. Migration; languages, cultures, ethnic groups and national regions traditional boundaries between the abrasion helps. Turkey's linking of Asia and Europe, and its proximity to the countries involving political risk make Turkey the target of individual, organizational and even mass migration from time to time. The fact that Turkey contains important transit routes results in multiple migration types. These types can be exemplified by type as direct and indirect migrations; official and non-official migrations from a legal perspective, brain drain and labor migration in terms of quality, and voluntary and forced migrations by reason. The Republic of Turkey gives the impression that it is“a safe country that can take refuge”for the victims of forced migration since it was established. In particular, it acts as a 'shelter' for the citizens of the nations in which wars and internal conflicts are present, the absence of democratic and human rights in social life is experienced, and the economic instability has turned into a structural management system. In this context; this study investigates the process of migration from Syria, its outbreak, reasons and after-migration conditions.