5-10 yaş arası çocuk tüketicilerin giysi tercihleri ve giysi satın alma davranışlarına etki eden faktörler
Factors that influence garment choices and garmnet pruchasing behaviors of child consumers between 5 to 10
  1. Tez No: 493039
  2. Yazar: DUYGU ERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE HARMANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kişilerin tüketici olarak sosyalleşmesi çocukluk dönemlerinde başlamaktadır. Çocuklar, çok küçük yaşlarda kendi ürün tercihlerini ailelerine kabul ettirebilmekte, ailelerinin satın alma kararlarını etkileyebilmektedir. Bu araştırmanın amacı, 5-10 yaş aralığındaki çocukların giysi tercihleri ve giysi satın alma davranışlarına etki eden faktörleri belirlemektir. Betimsel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmanın evrenini Edirne'deki farklı sosyo-ekonomik duruma sahip 6 devlet okulunda öğrenim gören 5-10 yaş arası çocuk tüketiciler; örneklemini ise Edirne merkezdeki izin alınan devlet okullarından rastlantısal olarak seçilen 667 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket soruları EKB tüketici davranış modeline uygun olarak 4 ana bölümde yapılandırılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS programına aktarılmış, analizler yapıldıktan sonra bulgular cinsiyet değişkeni dikkate alınarak çapraz tablolarda verilmiştir. Cinsiyete göre verilen cevapların arasındaki istatistiksel ilişkinin ölçümü için ki-kare ilişki analizi yapılmıştır. Araştırmaya göre çocuk tüketicilerde, giysinin fiziksel olarak vücuda uygunluğu, modeli, kalitesi her iki cinsiyet açısından da her zaman dikkat edilen özellikler olduğu ve çocukların beğendikleri giysi olduğunda mutlaka belli ettikleri ortaya çıkmıştır. Çocukların marka konusunda ısrarcı olmadıkları sonucu oldukça dikkat çekicidir. Çocuklarda en çok tercih edilen üst grup giysisinin t-shirt, alt grup giysisinin ise kızlarda pantolon, erkeklerde ise eşofman olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Socializing of a person as a consumer starts at an early age. Kids are capable of persuading parents to accept their choice of the product and effect parents' decision of purchase. The aim of this research is to find out factors that influence garment choices and purchasing behaviors of child consumers between 5 to 10. The creation of investigation in which was used descriptive research method included child consumers between 5 to 10 of different socio-economic situations that study at 6 public schools in Edirne and exemplification of the study included 667 students that were randomly selected from public schools in Edirne city center from which a permission was gained. Survey form was used in this research as a data collection tool. Questions were configured in four main sub-titles in accordance with EKB consumer behavior model. Data gained from survey were transferred to SPSS program. The results were presented in cross tables taking into account gender variables. Relation of responses of two different genders was evaluated by using the Chi-Square test. Research found out that physical fitness, model and quality of garment are always the most important features for both genders of child consumers and that when kid likes the garment he/she always makes it clear. Besides, it's very striking that kids are not insistent about brands. Research made it evident that for the child consumers the most preferable top group garments are t-shirts and bottom group garments are trousers for the girls and sweatpants for the boys.