Konya Bilim Merkezi fen etkinliklerinin, katılımcılar tarafından değerlendirilmesi ve katılımcıların fen dersine karşı tutumları ve davranışları üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of Konya Science Center's science activities and i̇nvestigation of the effects of this activities on attitudes and behaviors towards science lesson
  1. Tez No: 493113
  2. Yazar: MURAT KIRGIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yapılan bilimsel araştırma, Türkiye'deki bilim merkezlerinde gerçekleştirilen atölye çalışmalarının katılımcılar tarafından değerlendirilmesi ve etkinliklerin okul çağındaki bireylerin üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi; bireylerin daha üretken, daha yenilikçi bir bakış açısına sahip olmaları adına, Konya Bilim Merkezi örneğinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümünde, Konya Bilim Merkezi fen etkinliklerinin katılımcılar tarafından değerlendirilmiştir. Bu bölüm için 2015 - 2016 eğitim ve öğretim döneminde Konya Bilim Merkezinde uygulanan standart eğitim paketi ele alınmıştır. Araştırmaya Konya il merkezindeki altı farklı okuldan toplam 195 öğrenci katılmıştır. Eğitimin sonunda Prof. Dr. Oğuz Doğan'ın danışmanlığında hazırlanan açık uçlu ve kapalı uçlu sorulardan oluşan anket formu uygulanmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde, bilim merkezi etkinliklerinin; katılımcıların fen dersine karşı tutumları ve davranışları üzerine etkilerinin incelenmiştir. Bu amaçla Türkiye'deki ve dünyadaki bilim merkezleri ve bu bilim merkezlerinin eğitim alanları incelenmiştir. Elde edilen bilgiler ışığında, fen eğitim programı oluşturulmuştur. Bu programa iki farklı okuldan 12 öğrenci katılmıştır. Gerçekleştirilen uygulamanın ardından, Prof. Dr. Oğuz Doğan'ın danışmanlığında hazırlanan gözlem formu ve tutum ölçeği ile öğretmen ve öğrencilerin programa ilişkin görüşleri belirlenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler içerik analiziyle analiz edilmiştir. Standart Eğitim Paketi ve Fen Eğitim Programı ile yapılan etkinlikler ve bu etkinliklerin fen bilimleri dersi üzerine etkileri incelenmiş, araştırmada elde edilen bulgulara yönelik sonuçlar; anket, gözlem formu ve tutum ölçeği için ayrı ayrı maddeler halinde verilmiştir. Standart Eğitim Paketine katılan öğrencilerin bilim merkezine tekrar gelme isteğine göre dağılımından; yapılan etkinliklerin çok yüksek oranda beğenildiğini ve Standart Eğitim Paketine katılım gösteren öğrencilerin bilim merkezine tekrar gelmek istediğini görülmüştür. Fen Eğitim Programına katılan öğrencilerin gözlem formuna kaydedilen derse karşı motivasyona göre dağılımından; etkinliklerinin Fen Bilimlerine karşı motivasyona olumlu yönde etki ettiğini görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The participants evaluated the workshop activities in Konya Science Center and examined attitudes and behaviors towards science lesson in this scientific research. The research consists of two sections. In the first section, Konya Science Center science activities were evaluated by participants. The standard activity package applied in Konya Science Center during 2015 - 2016 education and training period is discussed for this section. The research sample consisted of 195 students studying in six different primary school in Konya. At the end of the activities, a questionnaire consisting of open-ended and closed-end questions prepared by us in the consultancy of Prof. Dr. Oğuz Doğan was applied. In the second section, the impact of science center activities on participants attitudes and behaviors to the science lessons were examined. For this purpose, science and education centers in Turkey and the world were investigated. A science education program was created in the light of the information obtained. 12 students from two different schools participated to this program. Following the program, the opinions of teachers and students about program were determined by using the observation form and attitude scale prepared by us in the consultancy of Prof. Dr. Oğuz Doğan. In this research, one of the qualitative research techniques, the case study, was used. The data obtained from the study were evaluated by content analysis and the results were obtained. The activities carried out with the Standard Training Package and the Science Education Program and the effects of these activities on the science lessons were examined. Findings and evaluations obtained in the research; were given as separate parts in the questionnaire, observation form and attitude scale. It was seen that the students who participated in the Standard Activity Package liked the activities highly and the requests of the students to come back to the science center increased. It was observed that the students who participated in the science education program activities had a positive effect on attitudes and behaviors towards the science lessons.