Development of agar based organic materials and their uses in design fields with do-it-yourself (DIY) approach
Agar tabanlı organik materyal geliştirilmesi ve tasarım alanlarında kendin yap (DIY) yaklaşımı ile kullanımı
  1. Tez No: 493138
  2. Yazar: HAJRA SHAMIM ZUBERI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BENGİSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım Teknoloji ve Toplum Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Malzeme birçok ürünün özüdür. Tasarım ve üretim söz konusu olduğunda malzeme, verimlilik ve üretimin temelini oluşturur. Gereksinim ve estetiğe göre, yeni malzemeler geliştirilmiş ve mevcut malzemeler değiştirilmiştir. Günümüzün en büyük problemi çevreye zararlı malzemeler olduğundan, bu tür malzemelerden kaçınmak için bilim insanları ve tasarımcılar çeşitli olasılıkları değerlendirmektedirler. "Kendin Yap'' (Do-It-Yourself- DIY) yaklaşımı ile ortaya çıkan yeni malzemeler, paylaşım platformları tarafından teşvik edilmektedir. Bu çalışma, doğal malzemelerle kolay üretim yöntemleri aracılığıyla kolaylıkla şekillendirilebilen, sürdürülebilir ve organik bir DIY malzeme geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Sorumluluk ve ustalık deneyimi kazanmak için, bir DIY malzeme formülü geliştirilmiştir. Ayrıca bu çalışma, doğal maddelerin yaratıcı kullanımı yoluyla tasarlanmış ve geliştirilmiş DIY malzemesinin yeni kimliklerini araştırmaktadır. Agar agar, gıda endüstrisinde kıvamlaştırma ve jöle yapımı amaçlı ana malzeme olarak kullanılır. Agar esaslı DIY malzemesi, diğer günlük maddeleri birleştirerek ve uyumluluklarını gözlemleyerek çeşitli deneyler aracılığıyla geliştirilmiştir. Malzemeye Dayalı Tasarım (Material Driven Design-MDD) yöntemi, malzemenin özelliklerini, yan etkilerini ve muhtemel kullanımlarını tasarımcı ve amatör deneyimler yoluyla değerlendirmek için kullanılmaktadır. Kullanıcı çalışmaları, tasarım alanında agar esaslı DIY malzemesinin estetik ve pratik kullanımını anlamak için, Tasarım, Mutfak Sanatları, Gıda Mühendisliği ve diğer öğrencilerle agar esaslı malzemeler kullanılarak anket yapılmıştır. Agar esaslı malzemelerin bazı polimer ve elastomerlere benzer özellikler gösterdiği anlaşılmıştır, dolayısıyla bunların yerine geçmesi olasılığı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The material is the essence of everything and when it comes to designing and production, it becomes the foundation of productivity and manufacturing. According to requirements and aesthetics, novel materials have been invented and altered. As today's biggest problem is environmentally hazardous materials, avoid such materials scientists and designers are looking for various possibilities. New materials are emerging through do-it-yourself (DIY) approach encouraged by the open and shared platforms. This study aims to develop a sustainable and organic DIY material that can be easily developed through easy production methods with natural materials. The study is conducted to contribute in resolving environmental issues. A DIY material formula is developed to attain a sense of responsibility and craftsmanship experience. Furthermore, this study investigated new identities of DIY material, designed and developed through the creative use of natural substances. Agar agar is used as the main material, which is used in food industries for thickening and gelling purposes. The agar-based DIY material is developed through various experimentations by combining other daily substances and observing their compatibility. Material Driven Design (MDD) method is used to evaluate the material to identify its qualities, adverse effects and possible uses through user studies. User studies are conducted with students from Design, Culinary Art and Food Engineering and other departments to understand the aesthetical and practical usage of agar based DIY materials in the design field. Agar based materials have shown some similar properties with plastics and silicone, suggested that they can be used as substitute materials in design fields.