A semiotic approach through costume design in the Triadic ballet of Bauhaus stage
Bauhaus tiyatrosu 'Triadic ballet' gösterisinin kostümlerine semiyotik bir yaklaşım
- Tez No: 493139
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU EBRU ÖNGEN CORSİNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Oskar Schlemmer tarafından 1920'li yılların başında tasarlanmış ve sahnelenmiş olan Triadic Ballet (Das Triadisches Ballett) kostümlerinin semiyotik bir değerlendirmesidir. Method, kurucu semiyotikçilerin öncü çalışmaları çerçevesinde tiyatro (sahne) semiyotiği temelleri üzerine kurulmuştur. Kostüm; mizansenin bir parçası olan ve dramatik karakteri temsil eden görsel bir işaret sistemi olarak konumlandırılmıştır. Schlemmer'in soyutlaşmış ve mekanikleşmiş yeni sahne işaretlerini oluşturan parçaların renkler ve formlar olmasından ötürü, çalışma dahilinde Triadic Ballet kostümleri geometrik şekillerine ve renklerine göre yapılandırılmıştır. Kostümlerdeki ortak benzerlikler ve karşıtlıklar onları düzenleyen dilin özelliklerini ve kurallarını da ortaya çıkartmaktadır. Schlemmer'in yeni işaretler olarak üretilmiş insan temsillerinin ve onların anlamlama süreçlerini açığa çıkartmak amacıyla, dönüştürülmüş ve soyutlaştırılmış modern figürleri sistematik olarak parçalarına ayrıştırılmış ve yapılandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about a semiotic evaluation of costumes of the Triadic Ballet (Das Triadisches Ballett) which were designed and staged by Oskar Schlemmer at the early 20's. The method was structured from fundamentals of theatre (stage) semiotics concerning pioneering works of the founder semioticians. Costume as a representation of the dramatic character on stage was positioned visual stage sign as part of the mise-en-scéne. The Triadic Ballet costumes were structured according to their geometrical forms, and their colours since Schlemmer's stage elements were constituted from forms and colours for generation of abstracted and mechanised newly developed modern signs on stage. Mutual resemblances and differences of costume elements reveal the general costume structure of the ballet and the rules of the language which regulates them. His transformed and abstracted modern figurines which were created by the costumes were systematically structured into their elements to unveil Schlemmer's manufactured signs of human representation and their signification processes.