Antiepileptik ilaç kullanan çocuklarda kemik mineral dansitenin değerlendirilmesi
Evaluation of bone mineral density in children receiving antiepileptic drugs
  1. Tez No: 49321
  2. Yazar: AHMET ALTUNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET ANTİEPİLEPTİK İLAÇ KULLANAN ÇOCUKLARDA KEMİK MİNERAL DANSİTENİN DE?ERLENDİRMESİ Bu çalışmada valproik asit ve karbamazepinin kemik mineral dansitesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Bir yıldan daha uzun süre valproik asit ve karbamazepin monoterapisi alan primer epilepsili 53 hastada ve kontrol grubundaki 26 çocukta“dual energy X-ray absorptiometry”yöntemi kullanılarak lomber vertebralarda L2-L4 seviyesinde kemik mineral dansitesi ölçüldü. Valproik asit ve karbamazepin serum düzeyleri 66±2,2 jıg/ml ve 7,0±0,3 M-g/ml, ilaç kullanım süreleri ise 2,4±0,2 yıl ve 2,6±0,5 yıl idi. Diyetle kalsiyum alımları kontrol ve hasta gruplarında birbirlerine yakın değerde idi. Serum kalsiyum ve fosfor değerleri normal bulundu. Hasta ve kontrol grubunda serum alkalen fosfataz değerlerindeki farklılık anlamlı olmamasına rağmen valproik asit tedavisi alan 4 (%16) ve karbamazepin tedavisi alan 6(%21) hastada yüksek düzeyde saptandı. Valproik asit ve karbamazepin monoterapisi alan hastaların kemik mineral dansite değerleri kontrol grubu ile karşılaştırıldı ve gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamadı (p>0.05). 21
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF BONE MINERAL DENSITY IN CHILDREN RECEIVING ANTIEPILEPTIC DRUGS We evaluated the effects of each of the valproic acid and carbamazepine monotherapies on bone mineral density in our study. Bone mineral density was measured in 53 children with primary epilepsy taking either valproic acid or carbamazepine for longer than one year and in control group (n=26) by“dual-energy X- ray absorptiometry”method at L2-L4 levels of lumbar vertebrae. The mean serum levels of valproic acid and carbamazepine were 66±2.2 |j.g/ml and 7,0±9.3 jig/ml respectively, and the mean durations of therapies for each drug were 2.4±0.2 and 2.6±0.5 years, respectively. Calcium intakes in diet were similar in control and study groups. The serum levels of calcium and phosphor in all groups were normal. Although the serum alkaline phosphatase values between the study and control groups were not significantly different, 4 cases of the valproic acid group (16%) and 6 cases of carbamazepine group (21%) had higher alkaline phosphatase values. Bone mineral density values of both valproic acid and carbamazepine groups were not statistically different from that of control group. 22