Travayda gebeye uygulanan ayak masajının doğum sürecine etkisi
The effects of foot massage practice for pregnant women during labor and delivery
  1. Tez No: 493276
  2. Yazar: YASEMİN ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırma travayda gebeye uygulanan ayak masajının doğum sürecine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemine Aralık 2016 - Mayıs 2017 tarihleri arasında Karaman Devlet Hastanesi'ne başvuranve araştırma koşullarını sağlayan primipar gebelerden randomize olarak seçilen 40 deney ve 40 kontrol grubu toplam 80 gebe alındı. Gebelere eylemin latent fazında bilgilendirme yapılıp onay alındıktan sonra her iki gruba doğum eyleminde rutindeki hemşirelik bakımı verildi ancak deney grubuna farklı olarak doğumun birinci evresinde servikal dilatasyon 4-5 cm, 6-7 cm ve 8-9 cm iken her ayağa 10'ar dakika olmak üzere toplam 20'şer dakika ayak masajı uygulandı. Araştırmanın verilerinin toplanmasında; demografik ve obstetrik özellikler ile ilgili Gebe Tanıtım Formu, doğum ile ilgili kayıtları içeren Doğum Eylemi Değerlendirme Formu, doğum ağrısı şiddetini değerlendiren Visual Analog Skala (VAS), gözleme dayalı Doğum Eyleminde Duygusal Davranış Formu ve annelerin duygusal durumunu değerlendiren Doğum Duygulanım Ölçeği kullanıldı. Deney ve kontrol gruplarında yapılan karşılaştırmalar sonucunda, deney grubundaki kadınların VAS'a göre ağrılarının şiddetinin uygulama öncesine göre uygulama sonrasında azaldığı, postpartum evrede daha az ağrılarının olduğu bulundu. Ayrıca, ayak masajı yapılan grupta doğumun ikinci ve üçüncü evrelerinin daha kısa sürdüğü, amniyotomi ve fundal basınç müdahalelerinin daha az olduğu, doğum sonu kanamadaki ped ağırlığının ve ikinci derece laserasyon oranının daha az olduğu, yenidoğan ile ilk temas ve emzirmenin daha erken olduğu, Doğum Duygulanım Ölçeği'nden daha yüksek puanlar aldıkları, doğumda olumsuz davranışsal tepkilerin daha az gözlemlendiği ve ayak masajı uygulanan gebelerin masajdan memnun kaldıkları bulundu. Sonuç olarak ayak masajının doğum ağrısı yönetiminde etkili ve güvenilir bir yöntem olarak kullanılabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The research has been conducted as an experimental randomized controlled study to determine the effects of foot massage practice for pregnant women during labor and delivery. The sample of the study has consisted of randomly selected 80 primiparous pregnant women including 40 women in the experimental group and 40 women in the control group, who have been recruited from pregnant women who applied to Karaman State Hospital between December 2016 and May 2017 and have met the inclusion criteria for the research. After pregnant women have been informed about the study and their approval has been obtained during the latent phase of labor, both groups have received routine nursing care during labor except for the foot massage which has been applied for a total of 20 minutes, 10 minutes on each foot, when the cervical dilatation was 4-5 cm, 6-7 cm and 8-9 cm during the first stage of labor in the experimental group. The data of the study have been obtained using an Information Form related to demographic and obstetric characteristics, the Labor Assessment Form containing records about labor and birth, Visual Analog Scale (VAS) evaluating labor pain severity, an observation-based Form for Emotional Behaviors During Labor and the Labor Agentry Scale evaluating the emotional state of the mothers. As a result of the comparisons between the experimental and control groups, it has been found that the severity of the pain of the women in the experimental group according to VAS decreased after application and they have less pain in the postpartum stage. Moreover, in the group with foot massages, it has been found that the second and third stages of delivery are shorter, the amniotomy and fundal pressure interventions are less, the pad weight of the postpartum hemorrhage and the rate of second degree lacerations are less, and the first contact with the newborn and the breastfeeding are earlier. They have higher scores on the Labor Agentry Scale, have demonstrated less adverse behavioral responses during labor and they are satisfied with the foot massages. In conclusion, it was determined that foot massage could be used as an effective and reliable method in the management of labor pain.