SIRT1 ve tip 2 diyabet arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of relationship between SIRT1 and TYPE 2 diabetes
- Tez No: 493277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN ABACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Diyabet, insülin sekresyonu ve/veya insülin etkisindeki kusurlardan kaynaklanan ve hiperglisemi ile karakterize edilen metabolik bir hastalıktır. Diyabet tanısı alan hastaların yaklaşık %90'ında görülen T2DM, pankreatik β hücresi disfonksiyonu ve insülin direncinin neden olduğu insülin eksikliği ile karakterizedir. Sirtuin ailesine ait olan ve deasetilaz olarak görev yapan SIRT1, glukoz ve lipid metabolizmasının düzenlenmesinde çok önemlidir. Bu çalışmada, 25 T2DM ve 25 kontrol grubu bireyin serum örneklerinde SIRT1 protein düzeyi ve SIRT1 regülasyonunda rol alan miRNA'ların (miR-34a, miR-217, miR-9, miR-132 ve miR-181a) ifade düzeylerini incelemek için ELISA ve Real-Time PCR yöntemleri kullanılmıştır. Hasta grubunda açlık kan glukozu (p0,05) hasta grubunda SIRT1 düzeyinin kontrol grubuna göre anlamlı yüksek olduğu saptanmıştır (p=0,044). Ayrıca, SIRT1'in hasta grubunda miR-181a (p=0,005) ve miR-132 (p=0,034) ile anlamlı olarak negatif korelasyon gösterdiği belirlenmiştir. Tüm bu bulgular miR-181a ve miR-132'nin diyabetik bireylerde SIRT1 ile ilişkili olduğunu, SIRT1 artışının hastalıkla ilişkili olabileceğini ve serum SIRT1 proteininin T2DM'nin patogenezinde yeni bir biyobelirteç olma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, SIRT1'in Türk T2DM hastalarındaki etkisinin değerlendirildiği ilk çalışmadır. Çalışmamız Türk popülasyonunda serum SIRT1 proteini ve SIRT1 regülasyonunda rol alan miRNA'lar ile ilgili ilk verileri sunmuş olup, bu verilerin daha sonra yapılacak olan çalışmalara öncülük edeceğine inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a metabolic disease resulting from defects in insulin secretion and/or insulin action and characterized by hyperglycemia. T2DM, which is seen in approximately 90% of patients who are diagnosed with diabetes, is characterized by insulin deficiency caused by pancreatic β cell dysfunction and insulin resistance. SIRT1, belonging to Sirtuin family and serving as deacetylase, is very important in the regulation of glucose and lipid metabolism. In this study, ELISA and Real Time PCR methods were used to examine SIRT1 protein levels and expression levels of miRNAs (miR-34a, miR-217, miR-9, miR-132 and miR-181a) involved in SIRT1 regulation in serum samples of 25 T2DM and 25 control group individuals. It was determined that fasting blood glucose (p0,05), the SIRT1 level was significantly higher in the patient group than the control group (p=0,044). In addition, it was detected that SIRT1 showed a significant negative correlation with miR-181a (p=0,005) and miR-132 (p=0,034) in the patient group. All these findings indicate that miR-181a and miR-132 are associated with SIRT1 in diabetic individuals, the increase in SIRT1 may be related to disease and serum SIRT1 protein has the potential to be a new biomarker in the pathogenesis of T2DM. This is the first study to evaluate the effect of SIRT1 in Turkish T2DM patients. Our study reveals the first data about serum SIRT1 protein and miRNAs involved in SIRT1 regulation in the Turkish population and we believe that this study will play a pioneering role for the next studies.