Topikal preparatların in vitro deriden geçişlerinin değerlendirilmesinde kullanılan membranların karşılaştırılması
The comparison of the membranes used in the evaluation of the transition from in vitro from topical preparations
- Tez No: 493284
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dermatoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Dermatology, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; farklı lipofilitede (hidrofilik, orta derecede lipofilik, yüksek derecede lipofilik) birbirine yakın molekül ağırlığına sahip olacak şekilde seçilen üç model etkin maddenin ilaç pazarında bulunan topikal preparatlarından in vitro koşullarda farklı sentetik membranlardan salımı ile sentetik deriyi taklit eden ve membranlar ile elde edilen veriler deriden geçiş sonuçları ile karşılaştırılarak, farklı lipofilitedeki maddelerin in vitro performasının incelenmesinde membran seçimi konusunda değerlendirme yapılması amaçlanmıştır. Seçilen üç model etkin maddenin ilaç pazarında bulunan topikal preparatlarından, sentetik membranlardan in vitro salımı ve deriyi taklit eden sentetik membran ile izole domuz derisinden in vitro permeasyon karakteristiği Franz difüzyon hücreleri ile incelendi. Zamanın fonksiyonu olarak membranlardan ve deriden geçen kümülatif etkin madde miktarları ile oluşturulan permeasyon profilleri ile, etken maddelerin in vitro salım hızı sabiti akı ve permeasyon katsayısı değerleri hesaplandı. Sonuç olarak; topikal ürünlerin in vitro salım ve permeasyon çalışması verileri ürünün karakterizasyonun ve in vivo etkinliğinin öngörülmesi açısından önemli veri sağlamaktadır. Ancak topikal ürünlerin performansının değerlendirmesi için; Franz hücreleri ile sentetik membranlar kullanılarak yapılacak in vitro salım çalışmalarında uygun yapısal ve fiziksel özelliklere sahip sentetik membranın seçiminde etken maddenin özellikle hidrofolik ve lipofilik özelliğinin dikkate alınması gerektiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate in vitro release of three active substances which have similar molecular weights but differ in lipophilicty (hydrophilic, moderate lipophilic, high-order lipophilic drugs) through different synthetic membranes from their marketed topical formulations) and to assess their in vitro permeation across synthetic membrane mimic skin structure and isolated pig skin. Thus, it was aimed to evaluate the membrane selection when examining the in vitro performance of the different lipophilic active substances by comparing the results obtained with the synthetic membranes to the results of the in vitro permeation. In vitro release of three active substances through synthetic membranes and synthetic membranes mimicking artificial membranes, and in vitro permeation across isolated porcine skin from their marketed topical preparations were determined using Franz diffusion cells. In vitro release and permeation profiles as a function of time based on the cumulative released or permeated amounts of active substances through membranes or across porcine skin were evaluated. Then, the flux, permeation coefficient and lag time values of three active substances were calculated from the linear part of the permeation profiles obtained. As a result; in vitro release and permeation studies of topical products provide a useful data for predicting and characterization and in vivo efficacy of the topical product. However, for the evaluation of the performance of topical products with in vitro release studies using Franz cells and synthetic membranes, it has been shown that the hydrophilic and lipophilic properties of the active substance should be taken in consideration when selecting synthetic membranes with appropriate structural and physical properties.