Drosophila melanogaster meig (diptera: drosophilidae) yabanıl (Keçiören) ve iki mutant (vestigial ve spnineless) populasyonları üzerinde sentetik pyrethroidlerin etkisi
  1. Tez No: 4610
  2. Yazar: NACİ İLERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NİHAT ŞİŞLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV ÖZET Bu araştı raadSf sentetik pyrethroid grubundan Tetrafsethrin'in 12 saat gün uzunluğu vs tara karanlık koşullarda c. melanogaster populasyonia- rı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Tetrasiethrin, bir yabanıl tip(keçiören) ile iki mutant(spineless ve vestigial) populasyonu üzerine topikal aplikasyon yöntemi ile uygu lanmıştır. LD^p değerlerinin saptanmasından sonra, LDgg seviyesinde Tetra?nethrin uygulanan ve kontrol gruplarında 12 saat gün uzunluğu ve tam karanlık koşullarda yumurta, verimliliği, larva, pup gelişia süresi, ergin önıür uzunluğu ve; doğal artış 'kapasitesi araştırılmış tır. Tetraiîiethrin uygulamasının, spineless populasyonunda yumurta * larva süresini 12 saat gön uzunluğu koşulunda arttırıcı, tara karanlık ko şulda ise azaltıcı etki yaptığı gözlenmiştir. Aynı etki dişi ve er kek pup süreleri bakıcından tüm pcpulasyonlarda gözlenmiştir. Tetra- reethrin'in yabanıl tipte ergin ömör uzunluğunu her iki koşulda kısai- tıcı etki yaparken, Bîutantlarda om'ûr uzunluğunu arttırdığı saptanmış tır. En yüksek net artış hızı (R ) 12 saat gün uzunlumu koşulunda yetiş- o tiril en keçi ören populasyonunda gözlenirken, en düşük R değeri ay nı koşulda yaşatılan vestigial populasyonunda gözlenmiştir» Ortalama döl süresi (T), yabanıl tipte yüksek, spineless 12 saat gün uzunluğu koşulunda düşük değerde bulunmuştur. Doğal artış hızı en düşük r»«a= 0,223 olarak yabanıl tipte (keçiören, en yüksek ûeçtsr rm~ 0,374 ile mutant spineless populasyonunun karan lık grubu kontrolünde gözlenmiştir, Tetraînethrin, değişik Drpsophila populasycnları üzerinde değişik ko şullarda farklı etki yaptığı gözlendiğine, göre, doğadaki farklı tür- -ler üzerinde yasar.sal önemde değişik etkiler yapacağı ve etkisinin boyutlarının farklı olacağı beklenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY in the present study, the effect of a synthetic pyrethroid Tetramethrin on the d. meianogaster populations under 12 hours light period and whole darkness was investigated, Fecondity, larval development time, pupal life span longevity and the intrinsic rate cf groups exposed to Tetraraethrin were investigated. The lethal dose of Tetraraethrin (LDR") was also determined» Tetramethrin decreased the egg.'.-5- larval period of mutant type (spineless) under dark condition» while it increased egg + larval life span under 12 hours light condition. The same- results were observed on the pupal life of females and males, in all populations investigated, While the longevity of wild type was decreased by Tetrasiethrin in both conditions? the longevity cf mutant populations was increased. While the highest net reproductive rate (R ) was determined on wild type population kept under 12 hours light period, the lowest net rep roductive rate was obtained on the vestigial population kept under the ssine condition» The isean developmental time (T) was long in wild type and *s*as shortest in mutant spineless population kep fender 12 hours light condition. The lowest intrinsic rate of increase (ns) was found in wild type (kecîören) as 0,223 the highest rm value was obtained as 0.374 in control group of mutant spineless population kept under whole darkness.