Termal oksidasyon ve kimyasal modifikasyon uygulanmış titanyum yüzeylerde karakterizasyon ve osseointegrasyon
Thermal oxidation and hydrofluoric acid treatment on the sandblasted implant surface: A histologic histomorphometric and biomechanical study on sheep pelvis
- Tez No: 493299
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN ARISAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı; kumlanmış ve termal olarak oksitlenmiş (SO) implant yüzey ile kumlanmış ve termal oksitlenmiş yüzeye ek olarak hidroflorik asitle kimyasal modifikasyonu gerçekleştirilmiş (SOC) implant yüzeyinin topografik, kimyasal ve osseointegrasyon özellikleri açısından standart kumlanmış ve asitlenmiş (SLA) yüzeyle karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: İlgili yüzeylerin hazırlanmasından ve karakterize edilmesinden sonra altı koyunun pelvik kemiğine her grup için 30 adet olmak üzere, toplam 90 implant yerleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to analyze and compare the topographical, chemical and osseointegration characteristics of the sandblasted acid-etched (SLA group), sandblasted- thermally oxidized surface (SO group) and its chemical modification by the hydrofluoric (HF) acid (SOC group). Material and Methods: Following the preparation and characterization of the relevant surfaces a total of 90 implants (30 for each group) were placed to the pelvic bone of six sheep. Biomechanical stability tests [resonance frequency analysis (RFA), insertion (ITV) and removal torque value (RTV)] and histomorphometric analyses (BIC%) were performed after three and eight weeks of healing.