Sildenafil ve dapoksetin'in yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemi ile yanyana analizi
Simultaneous determination of sildenafil and dapoxetine by hıgh-performance LIQUID chromatographıc method
  1. Tez No: 493300
  2. Yazar: CEM SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SAĞLIK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Sildenafil ve dapoksetinin tablet dozaj formundaki yanyana tayini için yeni bir izokratik HPLC yöntemi geliştirilmiş ve valide edilmiştir. Kromatografik ayrılma, ters fazlı C18 kolonda; sodyumfosfat tamponu( 0.1 g Sodyum dihidrojen fosfat ve 0.5 g disodyum hidrojen fosfat 400 mL su)(pH 9.5): asetonitril (30:70, h/h) hareketli fazı ile 1.3 mL/dakika akış hızı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analiz dalga boyu 228nm' ye ayarlanmıştır. Alıkonma zamanları sildenafil için 2.7 dakika dapoksetin için 6.1 dakika olarak bulunmuştur. Analiz edilen etken maddelerin doğrusal çalışma aralıkları sildenafil için 0.25-0.75 mg/mL ve dapoksetin için 0.15-0.45 mg/mL olarak saptanmıştır. Teşhis sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ) değerleri ise sırası ile ; sildenafil için 0.318 µg/mL ve 1.060 µg/mL, dapoksetin için 0.316 µg/mL ve 1.053µg/mL' dir. Geri kazanım yüzdeleri sildenafil için %99.07-%100.37, dapoksetin için %99.43-%100.11 olarak bulunmuştur. Yöntem, sildenafil ve dapoksetinin tabletlerde yanyana analizi için uygulanmıştır. Geliştirilen yöntem basit, hızlı, seçici ve tekrarlanabilirdir ve ilaç sanayinde sildenafil ve dapoksetinin yanyana analizlerinde güvenle kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new isocratic high performance liquid chromatographic method was developed and validated for simultaneous analysis of sildenafil and dapoxetine in tablet dosage form. Chromatographic separation was achieved with a mixture of Acetonitrile: Phosphate buffer pH-9.5 in the ratios 70:30, v/v as the mobile phase and a C18 column. The detection wavelength was adjusted to 228 nm. Retention times were found as 2.7 min for sildenafil and 6.1 min for dapoxetine. The linear concentration ranges were 0.25-0.75 mg / mL for sildenafil and 0.15-0.45 mg / mL for dapoxetine. The limit of detection (LOD) and the limit of quantitation (LOQ) values were 0.318 μg / mL and 1.060 μg / mL for sildenafil, 0.316 μg / mL and 1.053 μg / mL for dapoxetine, respectively. Recovery percentages were found to be 99.07-100.37% for sildenafil and 99.43-100.11% for dapoxetine. The method was applied to simultaneous analysis of sildenafil and dapoxetine in tablet dosage form. The proposed method is simple, rapid, selective and reproducible. It can be recommended to be used for simultaneous analysis of sildenafil and dapoxetine in pharmaceutical industry.