Düşük düzey lazer terapinin farklı yüzey özelliklerine sahip dental implantlara etkisinin, biyomekanik ve immünohistokimyasal açıdan tavşan modelinde incelenmesi
Study of the effects of low frequency laser therapy over dental implants with different surficial properties biomechanically and immunohistochemically with rabbit modelling
- Tez No: 493310
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI TANYERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dental implantlar oral cerrahinin sıklıkla uygulanan ve başarılı sonuçların elde edildiği uygulamaların arasında yer almaktadır. İmplant yüzey özelliklerinin modifiye edilmesine bağlı olarak implant çevresinde kemik formasyonunun arttırılması ve geliştirilmesi ile ilgili çok sayıda çalışma mevcuttur. Deneysel çalışmaların çoğu düşük düzeyli lazer tedavisinin epitel-fibroblast proliferasyonunu ve kollajen sentezini arttırarak kemik iyileşmesini hızlandırdığını göstermektedir. İmplant uygulaması sonrasında beklenmesi gereken osseointegrasyon sürecini azaltmak ve protetik faza daha hızlı geçebilmek için düşük düzeyli lazer terapisinin faydalı olabileceğini düşündük. Bu amaçla 12 adet new (yeni) zelanda tip tavşanın tibialarına; 12 adet çift asitleme ile pürüzlendirilmiş yüzey (dual-acid surface) ve 12 adet HA Nano yüzeye sahip implantlar yerleştirdik. Hayvanların sağ bacaklarına düşük düzey lazer terapi uygulayarak, hangi tip yüzeyin laser biostimulasyonuna daha iyi cevap verdiğini klinik, histopatolojik, histomorfometrik ve immun histokimyasal olarak RANK RANKL adlı medyatörün inceleyerek erken yükleme protokollerine katkı sağlamayı amaçladık. Lazer uygulaması; operasyondan hemen sonra olmak üzere 48 saat aralıklarla 13 gün boyunca toplam 7 seans olarak uygulanmıştır. Her uygulama 10 J/cm2 olacak şekilde 2 noktadan (medialden ve lateralden) toplam doz 20 J/cm2 olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. 21 günün sonunda Ostell cihazı RFA ve Removal (çıkarma) tork ile ölçümler alındı. Bütün gruplardan elde edilen kesitler; yeni kemik oluşumu, iltihap, nekroz, fibrosis açısından değerlendirildi. Gruplarda nekroz oluşumu ve iltihap oluşumuna rastlanılmadı. DDLT uygulanmış grupların 21. Gündeki yeni kemik yapımı düzeyleri, RANK-RANKL değerleri istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuşken; aynı günde yapılan Ostell ve removal (çıkarma) tork değerleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Dental Implants are among the most applied and most successfully resulted applications in oral surgery. There are many studies about increasing and improving bone formation around implants because of the modifications of implant surficial properties. Most of the experimental studies prove that low frequency laser treatments speed up bone healing by proliferation of epithelial-fibroblast and increase collagen synthesis. It is considered that low frequency laser treatment may be beneficial for implants without high primer stability or for patients with D4 type soft bone structure, by reducing the required waiting time for Osseo integration, thereby reducing the overall duration of the prosthetic phase. In order to achieve this goal, a total number of 12 implants with dual-acid surface and 12 implants with hydroxyapatite nano surface were placed on the tibias of 12 New Zealand type rabbits. The purpose was to provide extra input for early loading protocols by applying low frequency treatment to these implants and subsequently examining which surface responded better to laser bio stimulation; hispathologic, histomorphomeric and immuno-histochemical osteoclast formation and further, by observing RANK RANKL mediators, which measure bone loss and resorption through apoptosis inhibition. The laser was applied right after the operation for 13 days in every 48 hours for 7 sessions. Each application was done in two points (from medial and lateral) as 10 J/cm2 on each point as total of 20 J/cm2. The results were collected on the 21st day by the Ostell device (resonance frequency analysis) and Removal (extraction) Torque. All of the samples from each of the groups were examined in accordance with new bone formation, inflammation, necrosis, and fibrosis. There was no inflammation or necrosis observed. On the 21st day, the new bone formation ratios of DDLT applied subjects were observed and the RANK RANKL values increased with a statistically significant result, where as Ostell and Removal (extraction) Torque values were statistically insignificant.