Acil serviste çalışanların kardiyopulmoner resüsitasyonuna yönelik düşünceleri ve bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the toughts and the knowledge levels on cardiopulmonary resusitation of employees working in emergency service
  1. Tez No: 493342
  2. Yazar: GÖKHAN BOZGEYİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENNUR KULA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Acil servislerde kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) en sık karşılaşılan uygulamadır. Başarılı bir KPR, hekim, hemşire ve acil tıp teknisyenlerin ekip yaklaşımı ile gerçekleşmekte, uygulanan kişi ve yakınları için ise değeri ölçülemez. Ekipte önemli görev üstlenen hemşirelerin KPR'deki yetkinliği başarılı sonuçların alınmasında tartışılmaz bir gerçektir. Bu çalışma, sağlık çalışanlarının kardiyopulmoner resüsitasyona (KPR) yönelik düşünceleri ve bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemi bir özel üniversite hastanesi ve kamu hastanesine bağlı bir devlet hastanesinin acil servisinde çalışan 60 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan bir form ile elde edilmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi SPSS programı ile yapılmıştır. Çalışma 30 hemşire, 6 acil tıp hekimi ve 24 acil tıp teknisyeni üzerinde gerçekleştirilmiştir. Acil servislerde çalışanların %63.3'ünün 18-25 yaş aralığında, %71.7'inin kadın, %36.7'sinin meslekteki çalışma yılının 1-3 yıl arasında olduğu belirlenmiştir. Tüm sağlık çalışanların KPR'na yönelik bilgi düzeylerinin, genel ve alt boyutları değerlendirildiğinde iyi düzeyde olduğu (24.33±3.69) saptanmıştır. Tanıtıcı özellikleri ile bilgi düzeyi puan ortalamaları karşılaştırıldığında, sadece eğitim düzeyinin etkili olduğu bulunmuştur. Çalışmada KPR sertifikası olan, KPR uygulama sayısı fazla olan ve özel hastanede çalışan hemşirelerin, bilgi düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Yine acil serviste çalışanların % 61.7'sinin KPR uygulamasında kendilerini rahat hissettikleri, % 53.4'ünün ise yeterli gördükleri saptanmıştır. Çalışma sonucunda özellikle devlet hastanesinde çalışanların KPR konusundaki bilgi ve becerilerinin hizmetiçi eğitim programlarıyla geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary resuscitation (CPR) is the most common practice in emergency services. A successful cardiopulmonary resuscitation (CPR), doctors, nurses and emergency medical technicians is with the team approach, the value is immeasurable applied to persons and their relatives. The CPR for nurses who perform the most important tasks is an indisputable fact in taking successful results. This study of health care workers cardiopulmonary resuscitation (CPR) was performed for the thoughts and the type identifier in order to determine their level of knowledge. The sample of the study is a private university hospital and 60 health workers working in the emergency department of a state hospital affiliated to a public hospital. The data were achieved by a form prepared by the researcher. The data achieved from the study were analyzed by Statistical Package for the Social Science (SPSS) program. The study was conducted on 30 nurses, 6 emergency medical doctors and 24 emergency medical technicians.It was determined that of the emergency employees were, 63.3% of them were between 18 and 25 years old, 71.7% of them were women, 36.7% of them had experience between 1 and 3 years. All health employees it has been determined that the level of knowledge on CPR is good enough (24.33±3.69) when evaluated from the view point of extent of general and limits. Descriptive characteristics compared with only average knowledge score of the level of education was found to be effective. In this study, the level of knowledge of whom having CPR certificate, higher application, and employees of private hospitals were higher. Additionally, it was determined that 61.7% of the employees felt confortable themselves and 53.4% of them thought enough on CPR application. As a result of the study, it is recommended that employees working in state hospitals develop knowledge and skills related to CPR through in-service training programs.