Patellofemoral ağrı sendromu olan hastalarda yıldız denge testi (YDT) egzersizlerinin denge, yaşam kalitesi ve fonksiyonel durum üzerine etkisi
Effect of star excursion balance test (SEBT) exercises on balance, quality of life and functional status in patients with patellofemoral pain syndrome
- Tez No: 493345
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLIHAN UZUNKULAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Patellofemoral Ağrı Sendromu (PFAS); fiziksel olarak aktif genç erişkinlerde sıklıkla görülen ve diz önünde ağrıya neden olan kas iskelet sisteminin ağrılı bir durumudur. PFAS tanılı hastaların normal bireylere göre etkilenen dizde daha fazla olmak üzere propriosepsionda iki taraflı bozulma olduğu; bunun yanı sıra kas gücü, eklem hareket açıklığı ve nöromuskuler kontroldeki azalmanın statik ve dinamik dengede bozulmayla sonuçlandığı bilinmektedir. Çalışmamızda denge bozukluğu olan PFAS tanılı hastalarda, dört haftalık Yıldız Denge Testi (YDT) egzersizlerinin denge, yaşam kalitesi ve fonksiyonel durum üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya PFAS tanılı yetmiş iki hasta dahil edildi. Katılımcılar YDT egzersiz grubu (n=24), KAT 2000 egzersiz grubu (n=24) ve Kombine egzersiz grubu (n=24) olarak randomize edildi. Çalışma öncesinde tüm hasta gruplarına kuadriseps, Vastus Medialis Oblikus (VMO) güçlendirme egzersizleri başta olmak üzere kalça abduktör, ekstansör ve dış rotator güçlendirme egzersizleri verildi. Tüm hasta grupları, haftanın üç günü, dört hafta boyunca denge eğitimi aldı. Statik denge Kinestetik Beceri Eğitimi cihazı (KAT 2000), dinamik denge Berg denge skalası (BDS) ve KAT 2000, ağrı düzeyi Görsel Analog Skala (GAS), fonksiyonel kapasite Western Ontario McMaster Osteoartrit İndeksi (WOMAC) ve Kujala Patellofemoral Skorlama Sistemi (KPSS), yaşam kalitesi Nottingham Sağlık Profili (NSP) kullanılarak ölçüldü. Tüm katılımcılar başlangıçta ve dört haftanın sonunda değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Patellofemoral pain syndrome (PFPS) is a common and painful musculoskeletal condition that affects physically active young adults and causes pain front of the knee. Patients with PFPS has bilateral impairment in proprioception, as well as more in the affected knee than the normal; also the decrease of muscular strength, range of motion, and neuromuscular control are known to result with impaired static and dynamic balance. We aimed to investigate the efficacy of a-four week YDT balance exercises on pain, quality of life and functional state in patients with PFPS with impaired balance. Seventy-two patients with PFPS diagnosed were included in the study. Participants were randomized into the YDT exercise group (n = 24), the KAT 2000 exercise group (n = 24) and the combined exercise group (n = 24). Before the study, all groups of patients were given exercises such as quadriceps, vastus medialis oblique (VMO), hip abductor, extensor and external rotator strengthening exercises. All patient groups received balance training for four weeks, three days a week. Static balance performance was evaluated by using Kinesthetic Ability Trainer 2000 (KAT 2000) and dynamic balance performance was evaluated by using Berg Balance Scale (BBS) and KAT 2000. Pain intensity was measured on Visual Analog Scale (VAS). Functional capacity was evaluated by using the Western Ontario McMaster Osteoarthritis Index (WOMAC) and Kujala Patellofemoral Score (KPS). The quality of life was assessed using Nottingham Health Profile (NHP).