Gerilim tipi başağrısı ile migren hastalığının atak ve remisyon dönemlerinde karotis intima-media kalınlığı ile serum ST-2,MMP-3(matriks metalloproteinaz-3) ve ima(iskemik modifiye albumin)düzeylerinin ayırıcı tanıdaki değeri
The differential diagnostic value of serum :ST-2, MMP-3 (matrix metalloproteinase-3) and ima (ischemic modifiye albumin) levels with carotis intima-media thickness during attack and remission periods of migraine and tension type headache
- Tez No: 493346
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOGAY EVRİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
AMAÇ: Ülkemizde acil servis başvurularının % 2'si migren olup günümüzde baş ağrısıyla başvuran hastalarda ayırıcı tanısal değeri olan spesifik bir biyobelirteç bulunmamaktadır. Migren atak sırasında kan beyin bariyerinin bozulduğunu, MMP-3'ün bu bariyerin bozulmasında rolü olduğunu, migren hastalarının ateroskleozis riskinin arttığını, kardiyovasküler hastalıklarla ilişkisinin olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur.Bu bilgiler ışığında İMA, MMP-3, ST-2 ve karotis intima-media kalınlık (KİMK) ölçümlerinin gerilim tipi ve migren tipi baş ağrısında ayırıcı tanıdaki değeri araştırıldı. GEREÇ ve YÖNTEM: Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi acil servisine ve nöroloji polikliniğine Şubat-Eylül 2017 arasında başvuran 20 gerilim tipi baş ağrısı, 23 migren atak, 20 remisyon dönem migren hastasından oluşan çalışma grubuyla 21 sağlıklı gönüllüden oluşan kontrol grubu karşılaştırıldı.Tüm katılımcıların uzman radyolog tarafından karotis intima-media kalınlıkları ölçüldü ve kan tetkikleri alınarak serum örneklerinden İMA, MMP-3 ve ST-2 çalışıldı. Elde edilen veriler SPSS 15.0 istatistik programı kullanılarak analiz edildi. BULGULAR: Katılımcılar arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BACKGGROUND:In our country, 2% of the emergency department admissions are migraine and there is no specific biomarker, which has a differential diagnostic value in patients presenting with headache today. Previous studies have shown, the role of MMP-3 in the deterioration of this barrier, and that migraine patients are at increased risk for atherosclerosis and cardiovascular diseases. Inthe light of these information, the aim of this study was to investigate the values of IMA, MMP-3, ST-2 and carotid intima-media thickness (CIMT) measurements in differential diagnosisof tension type headache and migraine. METHODS:A control group of 21 healthy volunteers was compared with the study group consisting of 20 tension type headache, 23 migraine attack, and 20 migraine patients in remission who applied to the emergency service and neurology polyclinic of Ufuk University Medical School between February and September 2017. Carotid intima-media thicknesses of all participants were measured by a radiologist and blood samples were taken and IMA, MMP-3 and ST-2 were studied in serum samples. The data obtained were analyzed using the SPSS 15.0 statistical program.