Vezikoüreteral reflü nefropatisine n-asetilsistein ve selenyumun etkisinin araştırılması: Deneysel çalışma
Investigation of the effects of n-acetylcystein and selenium on vesicoureteral reflux nephropathy: An experimental study
  1. Tez No: 493413
  2. Yazar: FURKAN ADEM CANBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLİM YURTÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmamızı vezikoüreteral reflü (VUR) oluşturulan tavşanlarda steril idrar ve enfekte idrar varlığında gelişen nefropatiyi değerlendirerek; VUR nefropatisine N-Asetilsistein (NAC) ile selenyumun (Se) etkisinin araştırılması amacıyla planladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda grup 1 (Kontrol), grup 2 (VUR+Steril idrar), grup 3 (VUR+Steril idrar+NAC), grup 4 (VUR+Steril idrar+Se), grup 5 (VUR+Enfekte idrar), grup 6 (VUR+Enfekte idrar+NAC) ve grup 7 (VUR+Enfekte idrar+Se) olmak üzere 7 grup kullanıldı. Tüm gruplara çalışmanın başında ve sonunda (21 gün sonra) 99mTc dimerkaptosuksinik asit (DMSA) statik böbrek sintigrafisi, sistogram ve idrar kültürü yapıldı. Kontrol grubundaki tavşanlara bilateral nefrektomi yapıldı. Diğer gruplarda cerrahi olarak sol VUR oluşturuldu. Steril idrar gruplarında enfeksiyon gelişmemesi için 21 gün süreyle seftriakson enjeksiyonu yapıldı. Enfekte idrar gruplarında cerrahi esnasında mesaneye E.Coli ekildi. NAC ve Se enjeksiyonları 21 gün boyunca günlük intraperitoneal uygulandı. Kontrol grubu dışındaki grupların tamamında VUR oluşturulduktan sonraki 15. günde sistogram çekilip idrar kültürü yapıldı. Bilateral nefrektomi yapılarak tüm böbrek dokularında malondialdehit (MDA), inflamasyon ve skatrizasyon değerlendirildi. Bulgular: Sintigrafik değerlendirmede grup 3 ile grup 4'ün sol böbrek deney sonu renal apteyk değerlerinde bazal değerlere göre anlamlı azalma izlendi (sırasıyla P=0,046 ve P=0,046). Gruplar arasında deney sonu sol böbrek renal apteyk değerleri arasında anlamlı bir fark bulunamadı (P=0,354). Yalnızca grup 2'de sol taraf MDA düzeylerinin (16,9±2,1 nmol/g) sağ tarafa kıyasla (12,4±3,2 nmol/g) anlamlı olarak yüksek olduğu görüldü (P=0,026). Gruplar arasında hem sol taraf (P=0,002), hem de sağ taraf MDA düzeyleri (P=0,003) açısından anlamlı farklılık izlendi. Grup 5, grup 2 ile kıyaslandığında sol böbrek MDA düzeyleri anlamlı şekilde yüksekti (P=0,023).
Özet (Çeviri)
Purpose: We planned to investigate the effects of N-Acetylcysteine (NAC) and selenium (Se) on vesicoureteral reflux (VUR) nephropathy through evaluating developed nephropathy with sterile urine and infected urine in rabbits on which VUR nephropathy was induced. Material and Methods: In our study, a total of 7 groups, namely group 1 (Control), group 2 (VUR+Sterile urine), group 3 (VUR+Sterile urine+NAC), group 4 (VUR+Sterile urine+Se), group 5 (VUR+Infected urine), group 6 (VUR+Infected urine+NAC) and group 7 (VUR+ Infected urine+Se) were used. 99mTc Dimercaptosuccinic acid (DMSA) static renal scintigraphy, cystogram and urinary culture were performed for all groups both in the beginning and at the end of study (21 days later). Bilateral nephrectomy was performed for rabbits in the control group. Left-sided VUR was induced surgically for all other groups. To avoid development of an infection in the sterile urine groups, daily ceftriaxone injections were administered for 21 days. In infected urine groups, E.Coli was inoculated into bladder during surgery. NAC and Se injections were administered intraperitoneally daily for 21 days. In all of the groups other than the control group, on the day 15 after induction of VUR, urinary culture was taken and cystogram was performed. Bilateral nephrectomy was performed and malondialdehyde (MDA) measurement was made on all renal tissues. Kidneys were scored via histopathological examination for inflammation and cicatrization. Results: In scintigraphical evaluation, left kidney post-experimental renal uptake values of group 3 and group 4 were found to be significantly decreased compared to the basal values (P=0.046 and P=0.046, respectively). No significant difference was determined between groups in terms of post-experimental left renal uptake values (P=0.354). Only in group 2, left-sided MDA levels (16.9±2.1 nmol/g) were significantly higher compared to the right side (12.4±3.2 nmol/g) (P=0.026). A significant difference was determined in regard to both left side (P=0,002) and right side (P=0,003) MDA levels among the groups. MDA levels of left kidney were significantly higher in group 5, compared to group 2 (P=0,023).