Retinopati şiddeti ile ortalama trombosit hacmi arasındaki ilişki
Relationship between retinopathy and mean platelet volume
- Tez No: 493414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ALTUNHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Prematüre retinopatisi (Retinopathy of prematurity-ROP) patofizyolojisinde yer alan angiogenezis sürecinde platelet aktivasyonunun rolü olduğu düşünülmektedir. Platelet aktivasyonunu değerlendirmek için kullanılan ortalama platelet hacmi (Mean platelet volüm-MPV)'nin ROP tanı ve tedavisinde de kullanılabilecek bir belirteç olup olamayacağını araştırmak amacıyla bu çalışmayı planladık. YÖNTEM: Biz çalışmamızda 32 hafta ve altında ve/veya 1500 gram ve altında doğan bebeklerin yanısıra hafta ve ağırlığı bu değerlerden fazla olup kötü bir yenidoğan süreci geçiren bebeklerden, ROP muayenesi yapılan hastaları değerlendirmeye aldık. Bu hastaları ROP gelişen ve gelişmeyen; ROP gelişen hastaları da tedavi gerektiren ve gerektirmeyen şeklinde iki gruba ayırdık. Hastaların kimlik bilgileri, maternal özellikleri, antenatal/natal/postnatal özellikleri, takipleri sırasında gelişen komplikasyonlar, ROP kontrol zamanları ve doğdukları gün bakılan tam kan parametrelerini (platelet sayısı, MPV, platelet sayısı/MPV) kaydettik. Primer olarak ROP tedavisi gerektiren ve gerektirmeyen hastaların trombosit parametreleri, özellikle MPV değerleri arasındaki farklılığı sekonder olarak taranmış olan parametreler ile ROP gelişimi arasındaki korelasyonu değerlendirdik. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 144 hastadan 49 (%34)'unda ROP, 25 (%16.6)'in de tedavi gerektiren ROP saptandı. ROP tespit edilen hastaların gebelik yaşı, doğum ağırlığı, RDS görülme sıklığı, sürfaktan kullanımı, oksijen kullanım süresi, intraventriküler kanama, PDA, neonatal sepsis, eritrosit transfüzyon sayısı, NEK, BPD ve doğum ağırlığını yakalama zamanı ROP tespit edilmeyenlere oranla yüksek tespit edildi. Ancak MPV, platelet ve platelet/MPV oranı açısından anlamlı fark bulunmadı. Tedavi gerektiren ve gerektirmeyen ROP grupları arasında ise gebelik yaşı, invaziv ventilasyon ve toplam oksijen kullanım süresi, BPD ve doğum ağırlığını yakalama zamanı tedavi gerektirmeyen gruba oranla yüksek bulundu ve bu sonuçlar istatistiksel olarak anlamlıydı. Bu gruplar arasında MPV, platelet sayısı, platelet/MPV oranı açısından anlamlı fark bulunmadı. Tedavi gerektiren ROP grubunda en ileri evre ve plus varlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı yükseklik tespit edildi. SONUÇ: Çalışmamızın sonucunda MPV'nin ROP tanısında ve retinopati şiddetini ölçmede kullanılabilecek bir belirteç olmadığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Platelet activation is thought to play a role in the angiogenesis process involved in the pathophysiology of retinopathy of prematurity (ROP). We planned this study to investigate whether the mean platelet volume (MPV) which is used to assess platelet activation could be used as a biomarker in the diagnosis and treatment of ROP. STUDY DESIGN: In our study, we evaluated infants who underwent ROP examination among infants born at 32 weeks or less and/or 1500 grams or less as well as infants who had more than these values but experienced a bad neonatal period. These patients were divided into two groups as those with and without ROP, and in those with ROP group, as requiring treatment and not requiring treatment. We recorded the patients' identity, maternal characteristics, antenatal/natal/postnatal features, complications during follow-up, ROP control times, and complete blood count parameters (platelet count, MPV, platelet count/MPV). Primarily, we evaluated the differences of platelet parameters, especially the MPV values, between treatment requiring ROP and non-treatment requiring ROP groups and secondarily, we evaluated the correlation between scanned parameters and ROP development. RESULTS: Of the 144 patients included in the study, 49 patients (34%) had ROP and 25 patients (16.6%) had treatment requiring ROP. There was statistically significant differences between patients who were diagnosed with ROP and those who were not in terms of gestational age, birth weight, respiratory distress syndrome, surfactant use, duration of oxygen use, intraventricular hemorrhage, patent ductus arteriosus, neonatal sepsis, number of blood transfusions, necrotizing enterocolitis, bronchopulmonary displasia and time to catch birth weight. However, there was no significant difference in terms of MPV, platelet and platelet/MPV ratio. The gestational week, invasive ventilation and duration of total oxygen uptake, BPD and time to catch birth weight were found to be statistically different between treatment-requiring and non-treatment-requiring ROP groups. There was no significant difference in MPV, platelet count, platelet/MPV ratio among these groups. A statistically significant difference was found in terms of the most advanced stage and plus existance in the treatment requiring ROP group. CONCLUSION: Our results suggest that MPV is not a biomarker that can be used in ROP diagnosis and in measuring retinopathy severity.