Kronik böbrek yetmezliği olan veya renal transplantlı hastalarda serum sklerostin düzeyi ile karotis intima-media plak ve kalınlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of the association between serum sclerostin and carotid intimamedia thickness in patients with chronic renal failure or renal transplantation
- Tez No: 493418
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜLTİGİN TÜRKMEN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Nefroloji, Nephrology
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
 - Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç. Bu çalışmanın amacı renal transplant hastalarında, diyaliz tedavisi alan ve almayan kronik böbrek hastalığı (KBH) olgularında ve sağlıklı kişilerde serum sklerostin seviyelerinin belirlenmesi ve bu parametrelerin karotis intima-media kalınlığı ve karotis arter plak volümü ile ilişkilerinin değerlendirilmesidir. Yöntem. Bu çalışma Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu tarafından 2016-546 onay numarası ile kabul edilmiş, Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu tarafından 161518020 proje numarası ile desteklenmesi uygun görülmüştür. Araştırmada, 151518012 proje numaralı ile Bilimsel Araştırma Projesine dahil edilen katılımcılardan rutin laboratuvar istemi için alınan kan örneklerinden elde edilen serum/plazma örnekleri kullanılmıştır. Çalışmada renal transplantlı hastaların (n=61), diyalize giren (n=43) ve girmeyen (n=43) KBH hastalarının ve sağlıklı kontrollerin (n=19) yer aldığı 4 çalışma grubu oluşturulmuştur. Serum sklerostin düzeyleri ELİSA yöntemi ile belirlenmiştir. Ayrıca çalışma katılımcılarının karotis intima media kalınlıkları (KİMK) ve karotis plak volümü ölçülmüştür. Bulgular. En yüksek serum sklerostin değerleri diyalize giren hastalarda belirlenmiş, bunu diyalize girmeyen KBH hastalarının izlediği, en düşük değerlerin ise renal transplant ve sağlıklı kontrollerde bulunduğu tespit edilmiştir. KBH grubunda KİMK ile sklerostin düzeyleri arasında orta derecede kuvvetli doğrusal bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Karotis arterde kalsifiye plak varlığı durumunda serum sklerostin seviyelerinin anlamlı derecede yüksek seyrettiği görülmüştür. Sonuç. Renal transplantlı hastalarımızda KIMK'nın ve serum sklerostin seviyelerinin diyalize giren ve girmeyen KBH olgularına göre daha düşük oranda olduğunun tespit edilmiş olması transplantasyonun ateroskleroz sürecinin yavaşlatılmasında etkili olduğunu ve sklerostinin bu durumu yansıtan bir belirteç olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim. The aim of this study is to determine the serum sclerostin levels in patients with reanl transplantation, dialysis treatment, and non-dialysis chronic kidney disease (CKD), and to evaluate the associations of these parameters with carotis intima-media thickness and carotid artery plaque volume. Method. This study was approved by Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine Clinical Trials Ethical Committee with approval number 2016-546, and supported by Scientific Research Projects Commission with project nr. 161518020. The serum/plasma samples of participants from the Scientific Research Project Nr. 151518012 were used in this study. The study groups included patients with renal transplantation (n=61), dialysis treatment (n=43), non-dialysis CKD (n=43), and healthy controls (n=19). Serum sclerostin levels were determined with ELISA method. Additionally, carotid intima-media thickness (CIMT) and carotid plaque volumes were evaluated in the study. Results. Highest serum sclerostin levels were found in dialysis patients, that followed by non-dialysis CKD group, and lowest levels were found in renal transplant patients and healthy controls. There was a moderate positive correlation between CIMT and sclerostin levels in CKD group. Sclerostin levels were found to be significantly higher in cases with calcified plaques in carotid arteries. Conclusion. The presence of CIMT and serum sclerostin levels in renal transplant patients when compared with the CKD patients with and without dialysis may suggest that transplantation may prevent further atherosclerosis, and sclerostin may have a prognostic value in this course.