Etkileşimci ve dönüşümcü liderliğin işten ayrılma niyeti ve iş performansına etkisi
Transactioanal and transformational leadership intention to leave and business performance
  1. Tez No: 493456
  2. Yazar: KORAY KELEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA ALPER AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan yöneticilerin (doktor, hemşire, idari personel ve diğer yardımcı sağlık personelinden yöneticilik görevi olan çalışanlar) etkileşimci ve dönüşümcü liderliklerinin işten ayrılma niyeti ve iş performansı üzerine yönelik etkilerinin incelenmesidir. Ayrıca bu değişkenler arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Araştırma, tanımlayıcı araştırma özelliğindedir. Araştırma, Sivas'ta, Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada evrenin tümüne ulaşılması amaçlanmıştır. Ancak sağlık çalışanlarının yoğunluğu ve zamanlarının az olması nedeniyle gönüllü olarak toplam 122 yöneticiye anket uygulanabilmiştir. Veriler, dört bölümden oluşan anket veri toplama aracı ile toplanmıştır. Bu ankette; kişisel bilgi formu, etkileşimci ve dönüşümcü liderlik düzeyini belirlemeye yönelik liderlik ölçeği, işten ayrılma niyeti düzeyini ölçmek için işten ayrılma niyeti ölçeği ve iş performansını ölçmek için iş performansı ölçeği yer almaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS (Ver.22.0) programı ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre dönüşümcü liderlik ile işten ayrılma niyeti arasında negatif yönlü bir ilişki mevcuttur. Dönüşümcü liderlik algıları yükseldikçe işten ayrılma niyeti azalmaktadır. Ayrıca dönüşümcü liderlik algısı iş performansını olumlu yönde etkilemektedir. Dönüşümcü liderlik algıları yükseldikçe iş performansı yükselmektedir. Etkileşimci Liderlik algılarının, işten ayrılma niyeti ve iş performansı üzerine anlamlı bir etkisi ise bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of transactional and transformational leadership of managers (doctors, nurses, administrative staff and other assistant healthcare workers) who work at the Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital on the intention of leave work and business performance.In addition, relations between these variables have been investigated.The research is descriptive research. The research was conducted in Sivas, Cumhuriyet University Medical Services Application and Research Hospital. It is aimed to reach the entire universe in the research.However, because of the density and time of health workers, a total of 122 managerial questionnaires were applied voluntarily.The data were collected by means of a four-part questionnaire. In this survey for determining to; personal information form,leadership scale to determine the level of transactional and transformational leadership,the intention to leave work to measure the level of the intention to leave the work and business performance scale to measure job performance.The data obtained from the study were evaluated by SPSS (Ver.22.0) program. According to research findings, there is a negative relationship between the transformational leadership and the intention to leave work. As transformational leadership perceptions rise, the intention to leave the work is diminishing. In addition, transformational leadership perceptions affect business performance positively. As transformational leadership perceptions rise, business performance is improving. interaction Leadership perceptions were not found to have a significant effect on intention to leave work and on business performance.