İş görenlerin algıladıkları liderlik türünün örgütsel sessizlik ve işten ayrılma niyetine etkisi: Otel işletmeleri örneği
The effect of leadership the type perceived by employees on organizational silence and intention to leave: The example of hotel businesses
  1. Tez No: 846015
  2. Yazar: MELDA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME GÖKTAŞ KULUALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Örgütsel sessizlik, bir örgüt veya işyerinde iş görenlerin isteksizce ya da korkuyla fikir görüşlerini ve eleştirilerini paylaşmaktan kaçınmaları durumunu ifade eder. Bir örgütte korku kültürü hakimse iş görenler seslerini duyurmakta zorlanabilir liderlerinin geri bildirimlerini dikkate almadığı veya tepki göstermediği bir ortamda fikirlerini paylaşmaktan kaçınabilir. Bu bağlamda iş görenlerin algıladıkları liderlik türü büyük önem arz etmektedir. Liderlik tarzları otoriter lider, dönüşümcü lider, etkileşimci lider gibi farklı çeşitlerde olabilir. Algılanan liderlik türünün iş gören davranışlarını etkilediği söylenebilir. Bu algı iş gören davranışını olumlu yönde etkilediği gibi olumsuz yönde de etkileyebilir. Olumsuz yönde olması örgüt sessizliğe ve işten ayrılma niyetine sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple örgütsel sessizlik, liderlik tarzları ve işten ayrılma niyeti gibi kavramların derinlemesine araştırılması gerekmektedir. Bu bağlamda araştırmanın temel amacı, algılanan liderlik türünün örgütsel sessizlik ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini araştırmaktır. İşletmelerde bulunan liderlerin tarzına bağlı olarak, iş görenlerin sessizlik davranışında bulunup bulunmadığı ve algılanan liderlik türüne bağlı olarak işten ayrılma niyetinde olup olmadıklarını belirlemek araştırmanın temel amacıdır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniğinden faydalanılmıştır. İstanbul'daki otel işletmelerinde görev yapan 385 iş gören üzerinde gerçekleştirilen bu araştırma sonucunda, algılanan liderlik türünün örgütsel sessizlik ve işten ayrılma niyeti üzerinde etkisi olduğu ve yöneticilerini daha çok dönüşümcü lider olarak algıladıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational silence refers to the situation where employees in an organization or workplace are reluctant or fearful to share their opinions, views, and criticisms. In an organization dominated by a culture of fear, employees may struggle to make their voices heard and may avoid sharing their ideas in an environment where their leaders do not consider or respond to feedback. In this context, the type of leadership perceived by the employees is of great importance. Leadership styles can vary, such as authoritarian leaders, transformational leaders, and interactive leaders. It can be said that the perceived type of leadership influences employee behavior. This perception can affect employee behavior positively as well as negatively. Negative effects can lead to organizational silence and the intention to leave the job. Therefore, it is necessary to conduct in-depth research on concepts such as organizational silence, leadership styles, and the intention to leave the job. In this context, the main purpose of the research is to investigate the effect of perceived leadership type on organizational silence and intention to quit work. The main purpose of the research is to determine whether the employees engage in silence behavior depending on the style of the leaders present in the enterprises and whether they intend to leave the job depending on the type of perceived leadership. In the research, survey technique was used as a data collection method. As a result of this research conducted on 385 employees working in hotel businesses in Istanbul, it was found that the type of perceived leadership has an impact on organizational silence and intention to quit, and they perceive their managers as more transformational leaders.