Hemodiyaliz hastalarında eğitim programının sıvı kontrolü ve diyete uyum üzerindeki etkisi
The effect of education program for hemodialysis patients on fluid control and dietary compliance
  1. Tez No: 493470
  2. Yazar: ESRA BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER MOLLAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
bu araştırma, hemodiyaliz hastalarına verilen eğitim programının sıvı kontrolü ve diyete uyum üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılan yarı deneysel bir çalışmadır. Özel Sivas Diyaliz Merkezi'nde gerçekleştirilen araştırma Girişim Grubu (N=38) ve Kontrol Grubu (N=40) olmak üzere 78 birey üzerinde yapılmıştır. Çalışma verileri Hasta Tanıtım Formu, Diyaliz Diyet ve Sıvı Kısıtlama Ölçeği (DDSÖ) ve Hemodiyaliz Hastalarında Sıvı Kontrol Ölçeği (HHKSÖ) kullanılarak toplanmıştır. Girişim grubundaki bireylere“Diyaliz Hastalarında Beslenme Eğitim Kitapçığı”verilmiştir. Girişim grubundaki bireylere eğitimler 1.,2., 3. ve 4. görüşmeler şeklinde 4 ay boyunca tekrarlanmış ve ölçekler uygulanmıştır. Kontrol grubundaki bireylere 1. görüşme ve 2 ay sonrası 2. görüşme şeklinde toplam iki görüşme yapılmış ve ölçekler uygulanmıştır. Girişim grubundaki hastaların eğitim sonrası interdiyalitik kilosu, UF miktarı, diyaliz öncesi ve sonrası kan basıncı değerlerinde azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is a semi-experimental study designed to examine the effect of the education program given to hemodialysis patients on fluid control and dietary compliance. The research was carried out in the“Özel Sivas Diyaliz Merkezi”with 78 patients divided to Intervention Group (N=38) and Control Group (N=40). Data were collected using the Patient Assessment Form, Dialysis Diet and Fluid Non-adherence Questionnaire (DDFQ) and Hemodialysis Patients Fluid Control Scale (HPFCS). Individuals in the intervention group were given the“Nutrition Education Booklet in Dialysis Patients”. Educations for the individuals in the initiative group were repeated for 4 months in the form of 1 st, 2 nd, 3 rd and 4 th interviews and scales were applied. A total of two interviews were conducted with in the control group as the first interview and the second interview after the two months, and scales were applied. The interdialytic weight, UF amount, blood pressure values before and after dialysis were decreased in the patients in the intervention group.