Toplum ruh sağlığı merkezi'nde günlük etkinliklere katılan şizofreni hastalarında ilave psikososyal beceri eğitimi almanın öznel ve nesnel sosyal işlevsellik üzerine etkisinin araştırılması: Kontrollü klinik izlem çalışması
The effect of receiving psychosocial intervention in addition to participating daily activities at community mental health center, on subjective and objective social functioning: Controlled clinical follow-up study
  1. Tez No: 493495
  2. Yazar: İMRAN GÖKÇEN YILMAZ KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Şizofreni tedavisinde antipsikotik ilaçlar belirtilerin giderilmesinde oldukça etkilidir, ancak sosyal işlevsellik kaybının ilaçlara dirençli olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada şizofreni hastalarına toplum ruh sağlığı merkezinde (TRSM) verilen rehabilitasyon hizmetine ruhsal toplumsal beceri eğitimi (RUTBE) eklenmesinin sosyal işlevsellik artışına katkısı incelenmiştir. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi TRSM'de rutin olgu yönetimi ve iş uğraş terapisi alan şizofreni hastalarının (s=24), buna ek olarak RUTBE alan hastalarının (s=27) sosyal işlevsellikleri ve klinik belirtilerinin şiddeti; birbirleri ile ve Psikotik Bozukluklar Polikliniği'nde takip edilen ancak TRSM hizmeti almayan hastaların (s=24) değerleri ile karşılaştırılmıştır. Sosyal İşlevsellik Ölçeği (SİÖ), Bireysel ve Sosyal Performans Ölçeği (PSP), Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), sosyodemografik veri formu uygulanmıştır. Kliniğin çalışma düzenine müdahale edilmemiş, mevcut koşullarda eşleştirme yapmak mümkün olmamıştır. Takip süresi sonunda çalışma gruplarının PANSS toplam puanları anlamlı azalırken, kontrol grubunun PANSS toplam puanında anlamlı değişim olmamıştır. Çalışma gruplarının PSP ve SİÖ toplam puanlarında son ölçümde anlamlı artış görülürken kontrol grubunda anlamlı değişim yoktur. İlk ölçümler kontrol altına alındığında iki müdahale grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Yapılandırılmış ruhsal toplumsal beceri eğitimi alan grupta istatiksel olarak anlamlı değişimin görülememiş olmasının grupların eşleştirilememiş olması, sürenin 52 nispeten kısa olması, mevcut ölçeklerin sosyal işlevsellikteki küçük değişimleri ayırt edemeyebileceği nedenleriyle olabileceği düşünülmüştür. Sonuç olarak toplum ruh sağlığı merkezinde verilen psikiyatrik rehabilitasyon hizmetinin şizofreni hastalarının sosyal işlevselliklerine ve klinik belirtilerine olumlu etkisi bulunmaktadır. Kanıta dayalı rehabilitasyon programları oluşturulması için geniş örneklemli, eşleştirmenin de yapıldığı randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Antipsychotic drugs are effective for treating schizophrenia syptoms, however the loss of social functioning is resistant to pharmacotherapy. In this study, it is investigated if any additional outcomes in social functioning occurs for schizophrenia patients when psychosocial skills training annexed to psychiatric rehabilitation programme in community mental health center (CMHC). Social functioning and clinical symptom severity levels of the patients who routinely get case management and occupational theraphy in İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital CMHC (n=24), who get additional psychosocial skills training (n=27) with the patients who do not get psychiatric rehabilitation but involved in psychotic disorders outpatient clinic (n=24). Social Functioning Scale (SFS), Personal and Social Performance Scale (PSP), Positive and Negative Symptom Scale (PANSS) and is sociodemographic data form are applied. In current institutona conditions did not allow the reearchers to match patients. At last evaluation, the decrease in PANSS scores of study groups was statistically meaningful while control gruop showed no difference as expected. SFS and PSP scores of study groups 1increased. Controlling first test scores, there was no statistical difference between last test social functioning scores of two study groups. There may be reasons of not determining statistical difference between study groups like non-matched groups, short follow up duration, insufficiency of scales to detect little differences in social functioning. Consequently, psychiatric rehabilitation service given in CMHC, has positive effects on social functioning and clinical symptoms of schizophrenia patients. For constructing evidence-based practices, randomized controlled studies with matched large samples are needed.