Acil servise başvuran iş kazalarına bağlı yaralanmaların özellikleri, nedenleri, sonuçları ve hastaların demografik bilgilerinin retrospektif olarak incelenmesi
Characteristics, causes and results of occupational injuries and demographics of the patients admitted to the emergency department due to occupational accidents
- Tez No: 493498
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Arka plan-hedef: İş kazaları önemli bir mortalite ve morbidite nedeni olmasının yanı sıra iş gücü kaybı ve ekonomik kayıpların da önemli bir nedenidir. Çalışmamız hastanemize başvuran iş kazalı hastalarda demografik bilgiler, başvuru zamanı, yaralanmaların özellikleri, sonuçlar ve bunlar arasındaki ilişkiyi incelemek üzere yapıldı. Gereç-yöntem: 01.01.2015 - 31.12.2016 tarihleri arasında hastanemize doğrudan başvuran 18 yaş ve üzeri iş kazalı 2594 hasta çalışma kapsamına alındı. Veriler Hastane Yönetim Bilgi Sistemi ve hasta dosyalarının geriye dönük olarak incelenmesiyle elde edildi. Bulgular: Çalışma grubunun yaş ortalaması 32,56 ±9,3 (18-71) idi. Olguların %87,4'ü erkekti. Yaralanmalar en fazla 28-37 yaş grubunda görüldü. Başvuruların yıl içinde ağustos ayında, hafta günlerine göre dağılımda cuma günleri, gün içinde ise 07:00-15:00 arasında arttığı görüldü. Olguların %43,1' i endüstri alanında çalışmaktaydı. Yaralanmaların %24' ünün ezilme, sıkışma veya düşen bir cismin isabet etmesi sonucu gerçekleştiği, en fazla baş-boyun bölgesinin ve özellikle göz-göz kapağının etkilendiği, olguların en fazla yüzeysel yaralanma ve laserasyon tanısı aldığı belirlendi. Çalışma grubunda taburculuk oranı %91 idi. Başvuru zamanlarına göre düşme, kimyasala maruziyet ve yabancı cisim ile yaralanmalar arasında, etkilenen anatomik bölgeler ve tanılar arasında anlamlı farklılık gözlendi. Erkek hastalar arasında yabancı cisim, kimyasal maruziyeti ve besin zehirlenmesi mekanizmalarıyla etkilenmede anlamlı yükseklik görüldü. Göz-göz kapağı, kol, uyluk ve bacak yaralanmalarına erkeklerde anlamlı olarak daha sık rastlandı. Yüzeysel yaralanma ve laserasyon, yumuşak doku travması, yabancı cisim, kırık ve solunum yolu irritasyonu tanılarının erkek hastalarda anlamlı olarak daha fazla konulduğu belirlendi. Yaralanma mekanizmaları arasında etkilenen anatomik bölgelere göre anlamlı farklılık saptandı. Sonuç: İş kazası ile acil servise başvurular gündüz saatlerinde daha fazla gerçekleşmektedir. Başvuru saatlerine ve cinsiyetlere göre yaralanma mekanizmaları, etkilenen anatomik bölgeler ve tanılar arasında anlamlı farklılıklar mevcuttur. İş kazalarının ve neden olduğu kayıpların azaltılabilmesi için yaralanmaya dair bilgilerin yanı sıra yaralanmaya yatkınlık oluşturcak etmenlerin de sorgulanması ve kaydedilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Background-aim: Occupational injuries are an important cause of mortality and morbidity as well as labor force lose and economical loses. The aim of our study was to investigate the information about demographic charecteristics, time of admission, properties of injuries, results and the correlation between these titles. Material-method: The study included 2594 patients with the age of 18 or older with occupational injuries who registered to our hospital between 01.01.2015 and 31.12.2016. data were obtained by retrospectively invastigating the Hospital Management Information System and patient files. Results: The mean age of the study group was 32±5,6 (18-71). % 87,4 of the cases were male. Injuries occured mostly in 28-37 age group. Admissions increased in august on a mothly basis, on Fridays on a daily basis and between 07:00-15:00 hours. %43,1 of the patients were working in industry. It was determined that %24 of the injuries occured due to crushing, squeeze and getting struck by falling objects. The most commonly effected main anatomic area was head-neck, particularly eye and palpebrae. The patients were most commonly diagnosed with superficial injury and lacerations. The rate of discharge was %91 in the study group. There were statistically significant difference between falls, exposure to chemicals, getting injured by foreign objects, effected anatomical areas and diagnoses considering the time of admission and gender. Getting injured by foreign objects, exposure to chemicals and food intoxication mechanisms were significantly higher in male patients. Eye-palpebrae, arm, thigh and leg injuries were statistically significantly higher in male patients. Male patients were also more commonly diagnosed with superficial injury and lacerations, soft tissue injuries, foreign objects, fractures and respiratoy tract irritations than females. There were statistically significant difference between mechanisms of injury and effected anatomical areas. Conclusion: Admissions with occupational injuries to the Emergency Departments occured mostly in daytime. Considering the time of admissions and gender, there were significant difference between mechanisms of injury, effected anatomical areas and diagnoses. It is essential to examine and record the factors which can predispose to occupational injuries as well as the properties of injuries to reduce occupational accidents and the loses caused by them.