İnme, intrakranyal kanama ve post kardiyopulmoner resüsitasyon vakalarında, optik sinir kılıfı çapının prognoz ve mortalite açısından değeri
Value of optic nerve shield diameter on prognosis and mortality in stroke, intracranial hemorrhage and post cardiopulmonary resuscitation cases
  1. Tez No: 493500
  2. Yazar: SEMİH SARILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ÇİVİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yoğun Bakım Ünitesine alınan İskemik inme, intraserebral kanama ve post KPR hastalarının bilgisayarlı beyin tomografisi görüntülerinden ölçülen optik sinir kılıfı çaplarının, hastaların prognoz ve mortalitesi ile ilişkisini, hastaların takip ve tedavilerini düzenlerken önemini incelemeyi amaçladık. Ocak 2014-Aralık 2016 tarihleri arasında Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi Yoğun Bakım Ünitesine yatırılan 18 yaş üstü yetişkinlerden tanısı iskemik inme, intrakranyal kanama (hemorajik inme+travmatik kanama) ve post kardiyopulmoner resüsitasyon olan ve olaydan sonraki ilk 8 saatte yoğun bakıma alınan olguların yoğun bakıma yatışında ve klinik takibinde çekilen beyin BT lerinde optik sinir kılıfı çapı ölçümü her iki gözde optik disk çıkış yerinin 3 mm arkasından ölçüldü. Çalışmaya 39 iskemik inme tanılı, 45 intraserebral kanama tanılı, 37 post KPR tanılı olmak üzere toplam 121 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 54.90±20.83, %65.30 u erkek, %34.70 i kadındı. Araştırmamızda, tüm hasta grupları için OSKÇ'nin çıkış şekline göre farklılaştığı tespit edildi. 24 saatlik sağ ve sol OSKÇ verilerinin tümünde ex olan hastaların değerleri en yüksekti. Bununla birlikte OSKÇ ölçümlerindeki farklılıklar instraserebral kanama gruplarında daha belirgin gözlendi. Çalışmamızın sonucunda OSKÇ değerinin hastaların prognoz tahmininde kullanılabilir bir parametre olduğunu bulduk.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the importance of optic nerve sheath diameters measured from computed tomography images of intracerebral ischemic stroke, intracerebral hemorrhage, and post-CPR patients in relation to prognosis and mortality of patients, and to manage follow-up and treatment of patients. Between January 2014 and December 2016, adults aged 18 years or older who were admitted to the Anesthesiology Intensive Care Unit of the Celal Bayar University Medical Faculty were enrolled in a case study of ischemic stroke, intracranial hemorrhage (hemorrhagic stroke + traumatic hemorrhage) and post-cardiopulmonary resuscitation and intensive care for the first 8 hours after the onset. The diameter of the optic nerve sheath of the cases was measured 3 mm posterior to the optic disc exit site in both eyes by repeated brain CT scans in intense cervical infarction and clinical follow-up. A total of 121 patients were included in the study which are 39 with ischemic stroke, 45 with intracerebral hemorrhage, and 37 with post-CPR. The mean age of the patients was 54.90 ± 20.83, 65.30% were male and 34.70% were female. In our study, it was determined that ONSD was differentiated according to the output pattern for all patient groups. The patients with ex-dominance of all 24-hour right and left, ONSD data were the highest. However, differences in ONSD measurements were more pronounced in the instracerebral hemorrhage group. As a result of our study, we found that ONSD measurement values are a useful parameter in predicting mortality and prognosis of patients.