Yapay sulak alanlarda performans değerlendirilmesi: Kayseri Salur örneği
Performance assessment for natural constructed wetlands: The case of Salur, Kayseri
- Tez No: 493605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Türkiye'de özellikle kırsal bölgelerde evsel atık suların arıtılması için inşa edilen yapay sulak alanların neredeyse hiçbirinde rutin işletme, bakım ve izleme faaliyetleri gerçekleştirilmemektedir. Bu tez çalışmasında, Kayseri ili Kocasinan ilçesi Salur Mahallesi'nde inşa edilmiş doğal arıtma sisteminin arıtma performansı değerlendirilmiştir. Bu amaçla 5 ay süreyle (Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos) Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'ne uygun olarak giriş ve çıkış suyu numuneleri alınmış ve numuneler biyolojik oksijen ihtiyacı (BOİ5), kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), askıda katı madde (AKM), toplam azot (TN), toplam fosfor (TP), elektriksel iletkenlik (EC) ve pH analizlerine tabi tutulmuşlardır. BOİ5 giriş değerleri 33-123 mg/L ve çıkış değerleri 26-110 mg/L arasında olup sadece Nisan ve Mayıs aylarında, KOİ giriş değerleri 16-125 mg/L ve çıkış değerleri 5-97 mg/L arasında olup tüm ölçüm sezonu boyunca beklenen performansı göstermiştir. AKM giriş değerleri 70-220 mg/L ve çıkış değerleri 40-70 mg/L arasında; TN giriş değerleri 37-111 ve çıkış değerleri 32-100 arasında; TP giriş değerleri 4,6-8,5 mg/L ve çıkış değerleri 3,4-8,1 mg/L arasında; EC giriş değerleri 1289-1550 µS/cm ve çıkış değerleri 1265-1548 µS/cm arasında; pH giriş değerleri 7,47-8,78 ve çıkış değerleri ise 7,42-8,78 arasında değişiklik göstermişlerdir. Sistem pH ve EC bakımından beklenen performansı göstermekle beraber TN ve TP sonuçlarında beklenen performansı göstermeyip Atık Su Deşarj Yönetmeliği kriterlerini de sağlayamamıştır. Araştırma sonucunda deşarj kriterlerini sağlamayan parametreler açısından arıtma sisteminin iyileştirilmesi ve uygulamada gözlenen aksaklıkların giderilmesi gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Routine operation, maintenance and monitoring programs are not practiced almost in all of the natural treatment systems constructed in rural parts of Turkey for domestic waste water treatment. The present thesis was conducted to assess the treatment performance of a natural treatment system (constructed wetland) in Salur village of Kocasinan town of Kayseri. Influent and effluent waste water samples were taken at the beginning of each month for 5 months (April, May, June, July and August) in accordance with Water Pollution Control Regulations and samples were then subjected to biological oxygen demand (BOD), chemical oxygen demand (COD), total suspended solids (TSS), pH, electrical conductivity (EC), total nitrogen (TN) and total phosphorus (TP) analyses. Influent BOD5 concentrations varied between 33-123 mg/L and effluent BOD5 concentrations varied between 26-110 mg/L. Influent COD concentrations varied between 16-125 mg/L and effluent COD concentrations varied between 5-97 mg/L. The system met the expected BOD treatment performance only in April and May and COD treatment performance in all sampling months. Influent TSS concentrations varied between 70-220 mg/L and effluent TSS concentrations varied between 40-70 mg/l; influent TN values varied between 37-111 mg/l and effluent TN value varied between 32-100 mg/l; influent TP value varied between 4,6-8,5 mg/L and effluent TP values varied between 3,4-8,1 mg/L; influent EC value varied between 1289-1550 µS/cm and effluent EC value varied between 1265-1548 µS/cm; influent pH values varied between 7,47-8,78 and effluent pH values varied between 7,42-8,78. The system was able to exhibit expected performance for pH and EC and was not able to exhibit the required performance for TN and TP, in other words were not able to meet the criteria specified in Waste Water Discharge Regulations. Considering the parameters not able to meet the discharge criteria, it was concluded that the system should be either repaired or rehabilitated to eliminate the deficiencies experienced in practice.