Kargo dağıtım sistemlerinde çoklu atamaya sahip ana dağıtım üssü kapsama probleminin incelenmesi
The analysis of multi-assignment hub covering problem for cargo delivery systems
  1. Tez No: 493616
  2. Yazar: DİDEM TÜLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ZARİF TAPKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ana Dağıtım Üssü Yer Seçimi Problemi kalkış ve varış noktaları arasındaki talebi etkin bir şekilde gerçekleştirebilmek için ana dağıtım üslerinin yerlerinin belirlenmesi ve talep noktalarının bu ana dağıtım üslerine atanması ile ilgilenir. Ana dağıtım üssü yer seçimi problemleri telekomünikasyon ağ tasarımı, havayolu sistemleri, kargo dağıtım sistemleri gibi birçok uygulama alanına sahiptir. Uygulama alanları ayrı olarak incelendiğinde geleneksel ana dağıtım üssü modellerinin bir takım eksiklikleri olması sebebiyle literatürde kargo dağıtım sistemlerine özel matematiksel modeller geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında kargo dağıtım sistemlerine özel ana dağıtım üssü yer seçimi probleminin çoklu atamaya sahip olması durumunda kapsama amacına dayalı olarak ilgili matematiksel modelleri sunulmuştur. Diğer taraftan yine gerçek hayat uygulamalarına uygun olarak ana dağıtım üslerinin belirli kapasiteleri olması durumunda ilgili modeler güncellenerek tek atama ve çoklu atama için kapasite kısıtlı modeler geliştirilmiştir. Literatürdeki test problemleri kullanılarak önerilen matematiksel modellerin geçerliliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The hub location problem deals with finding the location of hub facilities and allocating the demand nodes to these hub facilities so as to effectively route the demand between origin–destination pairs. Hub location problems arise in various application areas as telecommunication network design, airline systems, cargo delivery systems. When the application areas are analyzed separately, since there are some deficiencies at the traditional hub location models, mathematical models specific to cargo delivery systems are proposed in the literature. In this thesis, different mathematical programming models specific to cargo delivery systems are proposed that contain multi-assignment structure and covering objective. On the other hand, having capacity restrictions on hubs in accordance with real life applications, the mathematical models are updated and capacitated versions of the proposed models are developed for single and multi-assignment cases.The validity of the mathematical models are presented by using test problems in the literature.