Privacy protection in social networks
Sosyal ağlarda gizliliğin korunması
- Tez No: 493617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sosyal Ağ Sitelerinin (SAS) popülerliğinin artması, kullanıcıların mahremiyetine karşı birçok problemlere ve ciddi saldırılara yol açmaktadır. Böylelikle kullanıcıların gizli bilgilerinin korunması günümüzde oldukça önemli bir trend olmaktadır. Bu tezin amacı, Yapay Sinir Ağları (YSA) kullanılarak SAS'lerinin içerdiği büyük verilerin gizliliğinin korunması için çözümler bulmaktır. Özellikle, YSA eğitimi için yeni bir algoritma tasarlanmış bilgisayar korsanlarının dış saldırılarından kullanıcıları korumak için bazı şartlara göre Twitter'ın sahte hesaplarının tespitinde, kullanımı önerilmiştir Program, Twitter4j tarafından sağlanan her bir hesap bilgisi toplanarak YSA'nın eğitilmesi için (JAVA) programlama dilinde yazılmıştır. Proje sayesinde her hangi bir Twitter hesabına karşı sahte hesaplara duyarlı olunması sağlanabilecektir. Böylelikle sahte hesap kullanıcıyı istismar edemeyecektir. Sahte hesapların tespiti, SAS'lerinin güvenliğini artırmak için saldırı önleme tekniklerine tamamlayıcı olabilir. Ayrıca, araştırmacılar geliştirilen programı Twitter ile direkt ilişkilendirerek kullanabilirler. Bilindiği üzere, YSA'nın otomatik olarak bir karar vermesi için adım adım eğitilebilir. Böylelikle, bu aracın kullanımıyla otomatik olarak sahte kullanıcıları engellenmesi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The increasing of Social Networking Sites (SNS) lead to many problems and serious attacks against users' privacy. Protecting information privacy of users becomes a very important trend nowadays. The aim of this thesis is to find solutions for protecting the privacy of SNS' big data by using the Artificial Neural Networks (ANN). In particular, the new algorithm is designed to training an ANN to detect the fake accounts of Twitter according to some conditions to protect the user from the external attacks by the hackers. The program was written in (JAVA) language to train ANN by collecting information about each account which supported by Twitter4j. The main conclusions of the thesis were that any Twitter account will have sensitive to the fake account by applying the program. The fake account will not be able to exploit the user. Fake accounts detection can be complement intrusion prevention techniques to increase the SNS security. The proposed ANN should be done locally in each connection in the SNS. Moreover, attacks detection should get the place in all SNS types. This recommended that the researchers can use this program as a base to upgrade it by linking it directly with Twitter. As it is known, the ANN could be train step by step to make a decision automatically. The main reason for using this tool (ANN) is to block the fake users automatically.