Farklı özellikte organik atıkların biyogaz üretim potansiyelinin belirlenmesi
Determination of biogas production potential of different organic wastes
  1. Tez No: 493706
  2. Yazar: GÜL EROĞLU BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİL AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada, sığır gübresi, yemek atıkları ve tofu atık suyunun anaerobik arıtma yöntemiyle biyogaz kapasitesi belirlenmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda düşük miktarlarda eklenen biyokömürün biyogaz üretimine olan etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, 150 mL hacimli 15 adet cam serum şişesi kullanılmıştır. Anaerobik arıtım süresince oluşan gazlar toplanmış ve analizleri yapılmıştır. Şişelerin içerisinde aşı olarak yemek atıkları ve sığır gübresi karışımı, substrat olarak da tofu atık suyu kullanılmıştır. Çalışma boyunca sıcaklık 37oC'de sabit tutulmaya çalışılmıştır. Hidrolik bekleme süresi 32 gün olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada, en fazla kümülatif biyogaz üretimi %0,5 karışımlı biyokömür ile elde edilmiştir. Standard metan verimi en yüksek 434,85 mLCH4/gVs olarak aşı ve tofu atıksuyu karışımından elde edilmiştir. Deneysel çalışmalarda gaz ölçümlerine ilaveten sudaki KOI ve pH miktarları da ölçülmüştür. Hazırlanan her deney setinde KOI gideriminin farklı oranlarda gerçekleştiği belirlenmiştir. Deneysel çalışmalarda pH değeri 6,24 ile 7,67 aralığında değişim göstermiştir. Diğer taraftan, en fazla kümülatif metan üretimi tofu atık suyu karışımı ile elde edilmiştir. Bütün numunelerde KOI ( kimyasal oksijen ihtiyacı) değerlerinde azalma olduğu ve pH değerleri standartlar içinde kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, biogas capacity was tried to be determined by anaerobic digestion of dairy manure, food waste and tofu whey wastewater. In addition, the effect of adding low amount of biochar on biogas production was examined. For this purpose, 15 glass bottles with a volume of 150 mL were used. Gases formed during anaerobic digestion were collected and analyzed. In the bottles, food wastes and dairy manure were used as an inoculum and tofu whey wastewater was as a substrate. The temperature was tried to be held at 37oC. Hydraulic retention time was defined as 32 days. In this study, the highest biogas production was obtained with only %0,5 biochar. The highest standard methane yield was observed with the mixtures of inoculum and tofu whey wastewater as 434,85 mLCh4/gVs. In experimental studies, in addition to gas measurements, COD and pH values in water were also measured. COD removal occurs at different ratios in each experimental set. Experimental studies showed a change in pH range between 6,24 and 7,67. On the other hand, the highest methane production was obtained with tofu whey wastewater. At all samples, COD (Chemical Oxygen Demand) decreased and pH values remained within the standards.