Aydın ili domates üretiminde bitki koruma uygulamalarına yönelik üretici ve zirai ilaç bayilerinin tutum ve davranışlarının belirlenmesi
Determination of attitudes and behaviors of farmers' and agricultural pesticide dealers in plant protection applications in tomato production area of Aydin province
- Tez No: 493758
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KÜSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Türkiye'de üretimi oldukça önemli olan domatesin Aydın ili içinde önemli olduğunu söylemek mümkündür. Çalışma, Aydın ilinde domates tarımında üreticilerin bitki koruma yöntemlerinin uygulamadaki sorunlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 2016 yılında çalışma alanında 25 adet zirai ilaç bayine ve 103 üreticiye anket çalışması uygulanmıştır. Üreticilerin % 80'i kullandıkları ilaçlarını zirai ilaç bayinden temin ettikleri, % 74,8'inin kullandığı ilacın hastalığa etki derecesine önem gösterdikleri, % 39,8'i seçtikleri tarım ilaçlarını zirai ilaç bayileri tavsiyesi ile belirledikleri, ilaçlama sırasında % 46,6'sının önlem almadığı ve % 42'si yılda hastalıklara karşı 5-6 kez ilaçlama yaptıkları belirlenmiştir. Ankete katılan üreticiler ilaçların reçete ile satılmasına olumsuz baktıkları ve çoğunluğunun kullandıkları ilaçların kayıtlarını tutmadıkları belirlenmiştir. Domates hastalıklarına karşı kullanılan ilaçların başka ilaçlarla uygulanma durumu incelemesinde üreticilerin % 47,6'sının bazen cevabını verdikleri belirlenmiştir. Katılımcıların yarısının domates hastalığı ile ilgili olan ilaçların diğer ilaçlarla kullanması domates üretimi açısından bir sorun oluşturmakta ve domates üretiminde ilaçların etkileşimleri göz önüne alındığında sağlık açısından tehdit içermektedir. Zirai ilaç bayileri, üreticileri bilinçlendirmek için en çok tarla günü ve eğitim toplantısı yaptıkları, üreticilerin yaşadıkları sorunlar karşısında % 64 oranında sorunu yerinde görmek istediği, tarım ilaçları ile ilgili olarak % 60'ının zehirlenmelere karşı üreticileri ilaçların hazırlanmasında ve uygulanmasında önlem alması gerektiğini bildirdikleri, % 92'si hastalıklara karşı kimyasal uygulamalar dışında başka bir mücadele yöntemi olduğu konusunda bilgilendirdiği ve % 28'i üreticilere hastalığı görür görmez ilaç atmalarını önerdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aydin province, which is quite important in the production of tomatoes in Turkey is possible to say that it is important. The study was conducted to determine the status of tomato cultivation in Aydın and to determine the problems of applying crop protection methods to farmers' in tomato cultivation. For this purpose, 25 pesticide dealers and 103 farmers' survey studies were applied in the field of study in 2016. 80% of the farmers' used pesticide obtained medicines from the vendor of pesticides, 74.8% of the farmers' have been importance to the effect of disease to used pesticide, 39.8% of the farmers' were identified with the advice of the pesticide dealer to the selected pesticide, 46% of farmers' did not take precautions to damage to while was used to pesticide and 42% of farmers' have been treated 5-6 times a year against diseases. It has been determined that manufacturers participating in the survey were found to be negatively looking at the prescription pesticide sales and usually not keeping a record of the pesticide used. It is determination that 47.6% of farmers have responded in the interaction of the used pesticides against tomato diseases with other pesticides at sometimes. The use of pesticide related to tomato disease with other pesticides constitutes a problem in terms of tomato production in half of the participants and poses a health threat when considering the interactions of pesticides in tomato production. Pesticide dealers have been organized the most field day and training meeting to raise the awareness of the farmers, 64% of the pesticide dealers want to see in the face of the problems farmers live in, with regard to pesticide poisoning against 60% of manufacturers reported that they should take precautions in the preparation and implementation of the pesticide, 92% informed that there have been another way of fighting against diseases in addition to pesticide applications, and suggests that 28% the pesticide dealer should apply of seeing the disease.