Kaolin ve üç farklı fungisitin nar (Punica granatum L.)'da meyve içi çürüklüğüne karşı etkinliği
Effectiveness of kaolin and three different fungicide against fruit rot in pomogranate (Punica granatum L.)
  1. Tez No: 493759
  2. Yazar: HÜSEYİN TOSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, nar (Punica granatum L.)'da %60-70'lere varan oranlarda ürün kaybına sebep olan güneş yanıklığı ve meyve içi çürüklüğü funguslara karşı, kaolin kili ve üç farklı fungisitin etkinliği araştırılmıştır. Deneme, hicaz nar çeşidinde tesadüf parselleri deneme desenine göre 5 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Birinci denemede, kaolin kilinin standart dozunun (%5) farklı dönemlerde kullanması sonucu; en az güneş yanıklığı meyve oranı, Haziran (Kontrol) ve Eylül dönemi uygulamalarında %0.00, en az hasta meyve oranı ise, Eylül dönemi uygulamalarında %19.8 oranında bulunmuştur. İkinci denemede, kaolin kilinin aynı dönemde farklı dozlarının kullanılması sonucu; en az güneş yanıklığı meyve oranı kaolin %6 uygulanan ağaçlar da %0.00 en az hasta meyve oranı ise, kaolin %6 uygulanan ağaçlarda %4.4 oranında bulunmuştur. Üçüncü denemede ise kaolin kilinin standart dozu (%5) ve üç farklı fungisitin kullanması sonucu, en az güneş yanıklığı meyve oranı, Cypronodil %50 uygulanan ağaçlarda %0.00 ve en az hasta meyve oranı kontrol gurubu seçilen ağaçlarda %3.1 oranında bulunmuştur. Sörvey kapsamındaki bahçelerden alınan 162 örnekten, %60.5 Aspergillus meyve çürüklüğü (Aspergillus niger), %12.4 Kahverengi çürüklük (Alternaria alternata), %12.4 Penicillium digitatum, %14.2 Harnup güvesi (Ectomyelois ceratoniae) ve %0.6 oranında da maya etmenine (Saccharomyces cerevisiae) rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of kaolin clay and three different fungicides against fungi causing yield loss up to 60-70%, sunburn and fruit rot in Pomogranate (Punica granatum L.) were examined in this study. The experiment was carried out as completely rondomized blok design with five replications in the hejaz variyety of pomegranate. In the first experiment, as a result of using the standard dose (5%) of kaolin clay at different periods, the minimum rate of sunburn fruit found in the applications of June (Control) and September period (0.00%), and the minimum rate of fruit rot was found in the applications of September period at the rate of 19.8%. In the second experiment; as a result of using different doses of kaolin clay in the same period, the minimum rate of sunburn fruit was found at the rate of 0.00% in those trees, where 6% kaolin was applied, and the minimum rate of fruit rot was found at the rate of 4.4% in those trees, where 6% kaolin was applied. In the third experiment, as a result of using the standard dose (5%) of kaolin clay and three different fungicide, the minimum rate of sunburn fruit was found at the rate of 0.00% in those trees, where 50% Cypronodil was applied, and the minimum rate of fruit rot was found at the rate of 3.1% in the trees selected as control group. Out of 162 samples taken from the gardens under the survey, the following results were obtained, Aspergillus niger at the rate of 60.5%, Alternaria alternata at the rate of 12.4%, Penicillium digitatum at the rate of 12.4%, Ectomyelois ceratoniae at the rate of 14.2%, and yeast (Saccharomyces cerevisiae) at the rate of 0.6%.