Kartalkaya sol sahil sulama şebekesinin bazı performans göstergeleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of Kartalkaya left bank irrigation network with some performance indicators
- Tez No: 493763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERTAN SESVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Artan nüfus ve gelişen sanayi nedeniyle suya olan talebin artması, suyun kalite ve miktar yönünden kötüleşmesi, doğanın kirlenmesi ve muhtemel iklim değişikliklerine karşın su kaynaklarının doğru kullanımı ve sürdürülebilir yönetiminin sağlanması için, hem ulusal hem de bölgesel düzeyde plan ve stratejilere ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çalışma Narlı Kartalkaya Sol Sahil Sulama Birliği alanındaki sulama şebekesinin 2007-2017 yıllarına ilişkin bazı performans göstergelerini belirlemek ve üreticilere uygulanan anket ile“yeterlilik durumu, tarımsal sulama altyapısı, sulama suyunun kullanımı, tarımsal su yönetiminde karşılaşılan sorunların”irdelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Sulama oranı %70.4-96.8, su temin oranı 1-1.37, su ücretleri toplama oranı ortalama %93.7 ve bakım onarım oranı %8.6-37.3 olarak hesaplanmıştır. Anket değerlendirmeleri sonucunda genelde ortaya çıkan sulama sorunları: sulama altyapısının yetersizliği; bunlar su iletim kayıplarında etkili olan kanal bağlantı noktalarındaki sızmalar, kanal ve kanaletlerin kırılması, eskimesi ve bakım onarım yetersizliği şeklindedir. Su yönetimi konusunda ise aşırı su kullanımı ve buna bağlı oluşan tuzluluk, drenaj, taban suyu vb. çevresel sorunlar, ölçülü sulama yapılmaması ve HES yapılarında suyun tutulması nedeniyle su yetersizliği oluşmasıdır. Su yetersizliğinin giderilmesi için ilave olarak açılan kuyulardan yer altı suyunun kullanılması ile üretim maliyetlerinin artması da eklenebilir.
Özet (Çeviri)
Plans and strategies are needed at both national and regional levels to ensure the proper use and sustainable management of water resources despite increased demand for water due to increased population and developing industry, deterioration of water quality and quantity, pollution of nature and possible climate changes. This study was conducted to assess some performance criteria of irrigation scheme under Kartalkaya Left Bank water user association in Narlı Basin from 2007 to 2017 and to investigate the“sufficiency status, agricultural irrigation infrastructure, use of irrigation water, problems in agricultural water management”with the questionnaire applied to the producers. According to the findings of the study, irrigation ratio and relative water supply ration were recorded as 70.4-96.8% and 1-1.37 respectively. Fee collection rate was calculated as 93.7% and maintenance repair rate was ranged from 8.6% to 37.3%. As a result of the survey evaluations, generally irrigation problems: inadequacy of irrigation infrastructure which are leakages at the channel connection points, channels and canals breakage, aging and inadequate maintenance that are effective in water transmission losses. In terms of water management, environmental problems such as salinity, drainage, ground water due to excessive water usage, water irregularity and water insufficiency due to water retention in HEPP (hydroelectric power plants) constructions were observed. Also, in order to overcome the water insufficiency, the increase of production costs via the use of groundwater from the additionally opened wells can be added.