Mersin ilindeki küçük ve orta ölçekli mobilya işletmelerinde hammadde sorunu üzerine bir araştırma
A research on raw material problem at small and medium sized furniture enterprises in Mersin province
  1. Tez No: 493765
  2. Yazar: MEHMET CEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hammadde tedariki üretim işletmelerinin temel faaliyetlerindendir. Arzulanan nitelik ve miktarda hammadde tedariki sağlamak, işletmelerin müşteri isteklerini karşılayabilmeleri ve dolayısıyla yaşamlarını devam ettirebilmeleri kritik bir öneme sahiptir. Ana faaliyet konusu üretim olan mobilya işletmeleri temel olarak orman ürünlerini hammadde olarak kullanmaktadırlar. Masif odun, liflevha, yongalevha ve tabakalı ağaç malzeme üretim sürecine giren önemli hammadde bileşenlerindendir. Bu hammaddelerin yetersizliği ve özel tüketim alanlarının oluşması mobilya işletmeleri için hammadde sorunlarını ortaya çıkarmıştır. Bu tez çalışmasında Mersin ilindeki küçük ve orta ölçekli mobilya işletmelerinin karşılaştıkları hammadde sorunları araştırılmıştır. Çalışma kapsamında işletmelerin hammadde temin problemleri, hammadde stokları, hammadde öncelikleri, en fazla kullandıkları hammaddeler, hammadde kullanım amaçları, çeşitli hammadde türlerini kullanma ve kullanmama nedenleri, hammadde sipariş süreçleri ve hammadde Ar-Ge faaliyetleri irdelenmiştir. Tez çalışmasının genel sonuçları olarak mobilya işletmelerinin hammadde tedarik problemleri yaşamadıkları, sermaye yetersizliği başta olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı hammadde stoku bulundurmadıkları ve en kolay lif levha temin edebildikleri ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Raw material supply is one of the basic activities of manufacture enterprises. Supplying raw material in desired quality and quantity has a critical importance for enterprises at answering customer requests and maintaining their lifetimes. Furniture enterprises which their main activities are manufacture basically use forest products as raw material. Solid wood, fiberboard, particleboard and glued laminated timber are important raw material constituents in manufacture process. Absence of these raw materials and arising of private consumption areas have revealed raw material problems for furniture enterprises. In this master study, raw material problems that small and medium sized furniture enterprises in Mersin province are researched. In the scope of study, some subjects are examined such as raw material problems, raw material stocks, raw material priorities, mostly used raw materials, intended use of raw materials, use and nonuse reasons of several raw materials, raw material order process and raw material R&D activities. As general results of this master study, these are pointed out that furniture enterprises don't have raw material supply problems, can't keep out raw material stock because of various reasons notably undercapitalization and fiberboard is easiest supplied raw material.