İmitasyon kraft kağıt endüstriyel müşterilerinin ürün ile ilgili karşılaştıkları sorunların araştırılması
Research on problems of imitation kraft paper industrial customers about product
- Tez No: 493766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Endüstriyel pazarlarda faaliyet gösteren işletmelerin, pazarlama çabalarına daha fazla ilgi gösterdikleri ve müşteri şikayet ve beklentileri konusuna yoğunlaştıkları görülmektedir. Orman ürünleri sektöründe yer alan imitasyon Kraft kağıt üretimi son yıllarda iş yeri sayısı ve üretim miktarı açısından artış göstermektedir. Bunun nedeni endüstriyel tüketici konumundaki karton-ambalaj sektöründe üretim ve ihracat miktarında artışa paralel olarak artmasından kaynaklanmaktadır. Karton ve ambalajın ana malzemesi atık kağıtlar, saman, vb. malzemelerdir. İmitasyon Kraft kağıt endüstriyel müşterilerinin beklentileri ve karşılaştıkları sorunlar büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada imitasyon Kraft kağıt müşterilerinin karşılaştıkları sorunlar, beklentileri ve görüleri analiz edilmiştir. Araştırmanın ana kütlesi yaklaşık 60 endüstriyel müşteriden oluşmaktadır. Verileri toplamak için anket yöntemi kullanılmıştır. Veriler, SPSS yazılım programında analiz edilmiştir. Çalışma sonunda ise orman ürünleri endüstrisindeki yöneticilere, firma başarısı üzerinde etkili olabilecek sonuçlar ve öneriler ortaya koyulmuştur. Ayrıca sivil toplum kuruluşları ve araştırmacılar için de gelecek adına çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It has been seen that manufactures at industrial markets care to marketing and concentrate subject of customer complaints and expectations.Imitation Kraft paper production has been increased from the point of production quantity and work place number in recent years. Because production and export quantaties at carton-packaging sector have been increased. Waste papers, straw, and so on are main materials for using at carton-packaging sector. It is important that imitation Kraft industrial customer's problems and expectations. In this study, it has been analyzed that industrial customer's problems, expactations, and visions. The main structure of this research approximately occur 60 industrial customers. The data has been analyzed on SPSS software program. At the end of this study, it has been revealed that results and suggestions being influential on firm success to managers in forest products industry. Besides inferences for the future have been made for nongovernment organizations and researchers.