Yerel ve yenilenebilir güç santrallerinin dağıtım şebekelerinde kararlılık analizi ve işletmeye etkisi
Stability analysis and operational effects of embedded and renewable power plants in distribution networks
- Tez No: 493806
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERDAR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Elektrik enerjisi gereksinimi, teknolojik gelişmeler ve dünya nüfusunun artması ile orantılı olarak hızla artmaktadır. Günümüzde bu elektrik enerji gereksinimi büyük güçlü senkron generatörler ile sağlanmaktadır. Bunun yanında elektrik üretim merkezlerin yerleşim yerlerinden uzakta kurulması, uzun yüksek gerilim iletim hatlarının (400 kV'nun) zorunluluğunu getirmiştir. Ancak enerji iletimin ve dağıtımın büyümesi önemli işletme ve kontrol problemlerine neden olmuştur. Bu problemlerin en önemlisi ise sistem kararlılığıdır. Enerji sistemlerinde kararlılık, bir bozucu etkiye maruz kalan sistemin bozucu etki sonrasında tekrar eski çalışma koşullarına dönebilme yeteneğidir. Sistemin kararlı çalışabilmesi için mekaniksel girişlerin ve elektriksel çıkışların sürekli bir uyum içinde olması gerekir. Buradaki mekaniksel giriş enerjileri, senkron generatörlerinin tahrik sistemlerinin enerjisidir. Elektriksel çıkış enerjileri ise elektriksel yüklerdir. Sistemin dengesinin bozulması gerilim ve frekans değerlerinin nominal değerlerinden sapmasıdır. Enerji sistemlerinde karşılaşılan bozucu etkiler; ani yük değişimleri, enerji iletim hatlarında kısa devre ve şalt sahalarında açma ve kapama işlemleridir. Güç sistemlerinde bu tür bozucu etkiler çok sık görülmektedir. Bu tez çalışmasında dağıtım şebekesine bağlı yerel ve yenilenebilir güç santrali etap programında benzetim çalışması yapılmıştır. Senkron generatörün güç açısı, hızı(rpm), aktif gücü, akım ve gerilim gibi değerleri incelenmiştir ve arıza kararlılık analizi yapılmıştır. Farklı arıza türleri uygulanmış ve sistemin kararlı olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Requirement of electricity is increasing rapidly in proportion to technological developments and with the rise in World population. Nowadays, this electricity requirement is provided by large, powerful synchronous generators. In addition to this, since the power plants are installed far away from the settlements, long high voltage transmission lines (400kV) are required. However, the growth of energy transmission and distribution has caused a significant operational and control problems. The most important problem is the stability of the system. The stability in energy systems is the ability of a system –which is subjected to a disruptive effect- to return its former operating conditions after the effect. In order the system to run steadily, mechanical inputs and electrical outputs must be in continuous harmony. These mechanical input energies are the ones of the drive systems of the synchronous generators. The electrical output energies are the electrical loads. The distrotion of the system balance is deviated from the nominal values of the voltage and frequency. Disruptive effects in energy systems are; sudden load charges, short circuit of power transmission lines and turning the switch on and off. Such disruptive effects are frequently seen in power systems. In this thesis, a simulation study was conducted in the local and renewable power plant connected to the distribution network using etap. The power angle, active power, flow and voltage of the synchronous generator is investigated and the analysis of fault stability is made. Different types of faults have been implemented to figure out whether the system is stability or not.