Cüruflardan metal geri dönüşümü
Metal recycling from dross
- Tez No: 493807
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KÜÇÜKÖNDER, YRD. DOÇ. DR. ALAADDİN GÜNDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ülkemizde ve dünyamızda her geçen gün geri dönüşüm (ikincil) kaynaklardan alüminyum üretimi artmaktadır. İkincil kaynaklardan alüminyum geri dönüşüm sürecinin ergitme safhasında ise alüminyum curufları meydana gelmektedir. İçerik olarak alüminyum curufları % 15–60 oranında metalik alüminyum ihtiva ederken bunun yanı sıra tuz ( NaCl, KCl, CaF2), alüminyum oksit ve bazı metal oksitleri de bünyesinde barındırmaktadır. Alüminyum sanayisinde alüminyumu istenen saflık derecesine getirebilmek için curuflardan metal geri dönüşüm sürecinde ergitme işlemlerinden döküm işlemlerine geçmeden önce eriyik halde bulunan alüminyuma daha saf miktarlarda alüminyum ilavesi gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada alüminyum geri dönüşümü yapan bir tesisten temin edilen alüminyum cürufunu birtakım ön işlemlerden geçirdikten sonra curuflardan külçe alüminyum üretimi gerçekleştirilmiştir. Külçe alüminyum üretimi esnasında meydana gelen ve zararlı bir atık olan tuz keklerinden ise hidrometalürjik yöntem ile Al2O3 elde edilmiştir. Bu çalışmanın ikinci kısmında ise alüminyumu saflaştırmak için saf alüminyum ilavesi yapmak yerine kimyasallar kullanılarak alüminyum saflaştırılmıştır. Alüminyum bakımından %99.28 saflık düzeyine sahip numune kimyasallarla ergitme yöntemine tabi tutulmuş ve saflık oranı %99.65' e çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aluminum production is increasing day by day in our country and world from recycling (secondary) sources. Aluminum slags come to the fore during the melting phase of the aluminum recycling process from secondary sources. Aluminum slags contain 15-60 % metallic aluminum, but also salt (NaCl, KCl, CaF2), aluminum oxide and some metal oxides.In the aluminum industry, in order to bring the aluminum to the desired purity level, the metal recycling process from the slags is carried out with aluminum in the more pure amounts of the molten aluminum before it is cast into the smelting processes. In this study, an aluminum recycling producer tried to achieve aluminum ingot from the slag after the aluminum slag obtained after some preliminary operations. Al2O3 has been obtained by the hydrometallurgical method due to harmful retaining salt cakes which arise during the ingot aluminum production. In the second part of this work, aluminum was purified using chemicals instead of pure aluminum to purify aluminum. The aluminum with a purity level of 99.28% was subjected to smelting chemistry and the purity ratio was increased to 99.65%.