Onobrychis argyrea subsp. isaurica'nın (Fabaceae) antioksidan aktivitesinin değerlendirilmesi
Evolution of antioxidant activity of Onobrychis argyrea subsp. isaurica (Fabaceae)
- Tez No: 493822
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKALP ÖZMEN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Onobrychis argyrea subsp. isaurica'nın antioksidan kapasitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bitkisel materyallerin antioksidan kapasitesinin belirlenmesinde sadece bir metot ile çalışılması yeterli olmadığı için birden fazla sayıda metot kullanılmaktadır. Bu çalışmada; total antioksidan kapasite (fosfomolibdat), DPPH (2,2 -difenil-1-pikrilhidrazil) metodu, ABTS metodu, demir ve bakır indirgeme gücü metotları (FRAP ve CUPRAC) uygulanmıştır. Ayrıca bu metotlara ilave olarak özütlerin toplam fenolik ve flavonoid içerikleri de çalışılmıştır. Uygulan tüm metotlarda Onobrychis argyrea subsp. isaurica'nın metanol, etil asetat ve su özütleri kullanılmıştır. Onobrychis argyrea subsp. isaurica'da toplam fenolik ve flavonoid içerik ile toplam antioksidan kapasite genel olarak metanol özütünde, etil asetat ve su özütlerine göre daha yüksek tespit edilmiştir. DPPH, FRAP ve CUPRAC yönteminde de en yüksek sonuçlar metanol özütlerinde elde edilmiştir. ABTS radikali süpürme ve metal şelatlama kapasitelerinin çalışıldığı metotlarda ise en yüksek aktiviteler su özütlerinde tespit edilmiştir. Çalışma sonuçlarına bakıldığında; farklı tipteki çözücülerin kullanılan metotların türüne göre sonucu etkilediği görülmektedir. Bu çalışma bundan sonraki yapılacak çalışmalarda çözücü seçiminde yardımcı olabilecek niteliktedir. Ayrıca çalışma sonuçları değerlendirildiğinde; Onobrychis argyrea subsp. isaurica'nın doğal bir antioksidan kaynağı olarak kullanılabileceğini düşünülebilir. Tüm bunlar dikkate alındığında bu çalışma bu tür üzerine yapılacak diğer çalışmalara ışık tutacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the antioxidant capacity of Onobrychis argyrea subsp. isaurica. In determining the antioxidant capacity of plant materials, it is not sufficient to study only one method, so more than one method is used. In this study; total antioxidant capacity (fosfomolibdat), DPPH (2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl) method, ABTS method, iron and copper reduction potency methods (FRAP and CUPRAC) were applied. In addition to these methods, the total phenolic and flavonoid contents of the extracts were also studied. Methanol, ethyl acetate and water extracts of Onobrychis argyrea subsp. isaurica were used in all of the methods applied. Total phenolic and flavonoid content and total antioxidant capacity of Onobrychis argyrea subsp. isaurica were generally higher in methanol extract than in ethyl acetate and water extracts. Even in DPPH, FRAP and CUPRAC methods, the highest results were obtained in methanol extracts. The ABTS radical scavenging and metal chelating capacities were the highest activities detected in water extracts. According to the study results; it is seen that the methods used for different types of solvents are influenced by the result. This work will be able to assist in the selection of solvents in future work. In addition, when the study results are evaluated; Onobrychis argyrea subsp. isaurica may be used as a natural antioxidant source. When all this is taken into account, this work will shed light on other work on this species.