Engizek dağı (Kahramanmaraş) vejetasyonu
Vegetation of Engizek mountain (Kahramanmaraş)
  1. Tez No: 8631
  2. Yazar: HAYRİ DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MECİT VURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Engizek Dağı Kahramanmaraş il sınırları içersindedir. Alanın florası tür ve tür altı seviyede 1036 taksondur. 207 takson C6 karesi için yenidir. Alanın vejetasyon çalışmaları Braun-Blanquet metoduna göre incelendi.Yapı lan vejetasyon çalışmaları neticesinde 16 bitki birliği tesbit edildi ve sınıflandırıldı. Tesbit edilen bu birliklerin hepsi bilim dünyası için yenidir. Birlikler ve onların bağlı oldukları üst kategoriler aşağıdaki gibidir: Quercetea pubescentis Oberd. 1948 Querco-Cedreta.Ha libani Barbero, Loisel & Quezel 1974 Geranio-Cedrion Quezel, Barbero & Akman 1977 1. Lecokio creticae-Quercetum infec t or iae Duman Quercetosum cerridis Duman ! Quercetosum libani Duman 2. Helleboro vesicarii-Rhoetum coriariae Duman Abieto-cedrion Quezel, Barbero & Akman 1977 3. Geranio libanotici-Pinetum nigrae Duman 4. Lathyro variabilis-Cedretum libani Duman Astragal o-Brometea Quezel 1973 5. Sileno capitellati - Gundelietum tournefortii Duman Gundel ietosum tournefortii Marrubietosum globosi Duman 6. Sileno capi tel lat i -Astragal etum gtomniferi Duman 7. Astragal etum asciocalyco-kurdici Duman 8. Alysso praecoc i -Astragal e turn pennati Duman 9. Arenario acerosae-Astragaletum akardaghici Duman 10. Astragalo kürdi c i -Onobrychi etum cornutae Duman 11. Cirsio leuconeuri-Prangetum marashensis Duman 12. Euphorbio denticulatae-Helleboretum vesicarii Duman Asplenietea rupestria Br.-Bl. 1934 13. Graellsietım davisianae Duman Silenetalia odontopetalae Quezel 1973 Onosmion mu tabii e Quezel 1973 14. Aethionemo eunomiois-Tanacetetum densi Duman Phragmi tetea Tx. ex Preising 1942 Phragmi tetal ia W.Koch 1926 15. Orcho palustris-Scirpoides holoschoeni Duman 16. Valeriano alliariifoliae-Doronicetum engizekensis Duman (sı nıf landırılamadı).
Özet (Çeviri)
The Engizek mountain is in the boundry of Kahramanmaraş province. The flora of the area consist of 1036 species (inc.ssp. and.var.). 207 taxa are new records for C6 square. The vegetation was studied according to Braun-Blanquet method. The vegetation of the area were described into 16 association and classified. All the associations are new to science. Associations and their higher units are as follows: Quercetea pubescentis Oberd. 1948 Querco-Cedretal ia libani Barbero, Loisel & Quezel 1974 Geranlo-CedrJon Quezel, Barbero & Akman 1977 1. Lecokio creticae-Quercetum infec tori ae Duman Quercetosum cerridis Durnan Quercetosum libani Duman 2. Helleboro vesicarii-Khoetum coriariae Duman Abieto-cedrion Quezel, Barbero & Akman 1977 3. Geranio libanotici-Pinetim nigrae Duman 4. Lathyro variabi 1 is-Cedretum libani Duman Astragal o-Brometea Quezel 1973 5. Sileno capitellati - Gundelietum toxirnefortii Duman Gundel ietosum tournefortii Marrubietosum globosi Duman 6. Sileno cap i tell at i -Astragal etum gtmimiferi Duman 7. Astragal etum asciocalyco-kurdici Duman 8. Alysso praecoci -Astragaletum pennati Duman 9. Arenario acerosae-Astragaletum akardaghici Duman 10. Astragalo kurdici-Onobrychietum cornutae Duman 11. Cirsio leuconeuri-Prangetvm marashensis Duman 12. Euphorbio denticulatae-Hel leboretum vesicarii Duman Asplenietea rupestria Br.-Bl. 1934 13. Graellsietum d&visianae Duman Silenetalia odontopetalae Quezel 1973 Onosmion mutabile Quezel 1973 14. Aethionemo eunomiois-Tanacetetum dens i Duman Phragmi tetea Tx. ex Preising 1942 Phragmitetalia W.Koch 1926 15. Orcho palustris-Scirpoides holoschoeni Duman 16. Valeriano alliariifoliae-Doronicetum engizekensis Duman (unclassified) 11