Üç değişkenli Fibonacci ve Lucas polinomları
Trivariate Fibonacci and Lucas polynomials
- Tez No: 493833
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÖKÇEN KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Tribonacci sayıları ve polinomlarının tanımları ve bazı özellikleri verilmiştir. İkinci bölümde Tribonacci sayıları ve polinomları ile ilgili yapılan bazı çalışmalar verilmiştir. Üçüncü bölümde Tribonacci polinomlarının bir genelleştirmesi olan üç değişkenli Fibonacci ve Lucas polinomları tanımlanmış ve özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise tamamlanmamış üç değişkenli Fibonacci ve Lucas polinomları incelenmiştir. Beşinci bölümde ise bu çalışma ile ilgili sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consist of five sections. In the first section, definitions and some properties of Tribonacci numbers and polynomials were given. In the second section, some studies related to Tribonacci numbers and polynomials were given. In the third section, trivariate Fibonacci and Lucas polynomials were defined and investigated some properties. In the fourth section, incomplete trivariate Fibonacci and Lucas polynomials were investigated. In the fifth section, some conclusions and suggestions were given.