Eksponansiyel tipten fark denklemleri üzerine bir çalışma
A study on the exponential type difference equations
- Tez No: 493834
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışma toplam dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; fark denklemleri ile ilgili genel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde; eksponansiyel tipten fark denklemleri ve fark denklem sistemlerinin pozitif çözümleri ile ilgili yapılmış bazı çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde; a, b pozitif sabitler ve başlangıç koşulları negatif olmayan reel sayılar olmak üzere x(n+1)=a+bx(n-1)e^(-x(n-1)) fark denkleminin pozitif çözümlerinin sınırlılığı ve asimptotik davranışı incelenmiştir. Dördüncü bölümde; çalışmaya dair sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of four sections. In the first section, general definitions and theorems related to difference equations were given. In the second section, informations about some of the studies regarding positive solutions of the exponential type difference equations and systems studied before were given. In the third section, we study the boundedness and asymptotic behavior of positive solutions for the difference equation x(n+1)=a+bx(n-1)e^(-x(n-1)) where a, b are positive constants, and the initial values are nonnegative numbers In the fourth section, some conclusions and suggestions were given.